Kolejna już edycja koncertu „Missa pro pace” ( w tłumaczeniu „Msza o pokój”) odbędzie się 15 sierpnia o godz. 20:00 w żarnowieckim kościele. Jest to propozycja dla osób ceniących wysoką kulturę.
"Missa pro pace" to koncert dialogowy – zaaranżowany w oparciu o XV-wieczny rękopis cysterski, tzw. „Graduał Żarnowiecki". Tytuł „Missa pro pace" (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi graduału, będącej własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Projekt jest wartościowy i unikalny ze względu m.in. na fakt, że przedmiotowy madrygał przez kilkuset lat był w ukryciu skarbca, w 2019 roku został odnaleziony, a muzyka w nim zapisana została wskrzeszona. Propozycja odtworzenia XV-wiecznych motywów sakralnych wprowadza nową jakość do ogólnopolskiego życia kulturalnego. Odniesienie do korzeni i historii propaguje postawy oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. Wspomniany Dialog polega na „rozmowie" muzyki dawnej i współczesnej.
Na koncert składa się wykonanie dialogu wokalno - instrumentalnego: Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus dei, Communio. Utwory śpiewane są w języku oryginalnym - łacińskim. Ponadto jeden z utworów - "Gloria" - został przetłumaczony na język kaszubski (język lokalnej społeczności etnicznej, zamieszkującej ten teren od setek lat), co stanowi klamrę w połączeniu kultur i dziejów. Elementem wyróżniającym koncert na tle innych ofert muzycznych jest wykonanie oryginalnej wersji chorału - jednogłosowego śpiewu, zastosowanie improwizacji muzycznej realizowanej w oparciu o oryginalne melodie graduału oraz zaproszenie widowni - uczestników wydarzenia do czynnego wykonania utworu "Gloria". Uczestnicy przed koncertem otrzymają broszury informacyjne wraz z tekstem do recytacji.
Wystąpią: zespół wokalny pod dyrekcją Michal Hajduczenia: Zuzanna Szary – sopran, Karol Bartosiński – kontratenor, Jakub Pruszek – tenor, Michał Hajduczenia – baryton; Jakub Klemensiewicz– saksofon, Dominik Kisiel Dominik Kisiel – organy, Jakub Muża – trąbka, Wiktor Winszczyk – puzon, Stanisław Budzisz – puzon, Michał Bieżuński – tuba, Paweł Wiśniewski– akordeon, Alicja Olejarz – śpiew, Michał Hajduczenia – erhu, kontrabas, Chór Lutnia z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke.
Organizator: Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka.