Pałac Below w Sławutówku
Lokalizacja
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1277 roku. Około połowy XVII wieku w Sławutówku na sprzedaż swój ówczesny dwór wystawiają Wejherowie, po nich staje się własnością króla Jana III Sobieskiego (1685-1697).
W 1888 r. osiadają w nim von Belowowie, którzy zapoczątkowali założenie parkowo-krajobrazowe oraz zbudowali młyn. W 1906 r. kolejnym właścicielem zostaje wnuk Emmy i Gustawa - dyplomata pruski Paul Heinrich Teodor von Below, który w latach 1910-1920 przebudował stary dwór na obszerną rezydencję zimową, jako że jedyny z ich posiadłości posiadał ogrzewanie. Ponieważ Belowowie skoligaceni byli z Krockowami, tuż przed wojną przekazali majątek Albrechtowi von Krockow. Sam senior Gustaw, dyplomata m.in. w Watykanie, po latach osiadł na Kaszubach, gdzie zmarł w wyniku ataku serca w 1940 roku.
Budynek postawiony na planie litery L, z cegły, 2-kondygnacyjny, dach 4-spadowy, stylizowany na zamek, wieżyczka kryta dachem namiotowym. Oprócz pałacu pozostał zespół folwarczny, młyn oraz grób właścicieli, położony w lesie, gdzie leży m.in. zamordowana bestialsko przez Rosjan w 1945 r. ostatnia właścicielka.
Po wojnie był tam PGR, ostatnie lata przyniosły powrót potomków historycznych właścicieli i funkcjonowanie hotelu i restauracji znanej jako Pałac Below, w którym obecnie po kilkuletniej przerwie trwa proces przywrócenia dawnej świetności. Tuż obok funkcjonuje nowa atrakcja turystyczna – Park Ewolucji, z bogatą ofertą dla dzieci.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt