Zamek Jan III Sobieski w Rzucewie
Lokalizacja
Kiedy mówimy o Rzucewie , nasuwają się nam dwa skojarzenia : Zamek Jan III Sobieski, kultura rzucewska czyli wykopaliska archeologiczne i Osada Łowców Fok – Park Kulturowy. Te dwa wyznaczniki doskonale się uzupełniają, gdyż stanowią potężny magnez przyciągający turystów w to jakże bogate w historię i zabytki miejsce. Zacznijmy jednak od początku…
Nazwę kultura rzucewska przyjęto dla zespołu zabytków archeologicznych (ceramika, wyroby krzemienne, kamienne oraz z kości zwierząt), charakterystycznej zabudowy osad, typowych dla plemion rybacko-łowieckich z okresu III i II tysiąclecia p.n.e. nad Zatoką Pucką, Gdańską oraz Zalewem Kurońskim. Badania na tych terenach rozpoczęły się już pod koniec XIX wieku, później w latach dwudziestych XX wieku, zaś ostatnie rozpoczęły się w 1984 i trwają do dzisiaj.
Choć początki wsi sięgają XIII wieku to znaczenia nabiera osada za czasów Wejherów: Ernesta, Jana oraz Jakuba – znanego jako założyciela miasta Wejherowa.
Klucz rzucewski związany jest przez ten okres z losami Wejherowa, tak więc po Wejherach trafia do Radziwiłłów, Sobieskich, Przebendowskich i poprzez Gibsona w ręce niemieckich właścicieli Keyserlingków i Belowów.
Dzisiejszy pałac w Rzucewie jest właściwie trzecią budowlą w tym miejscu, ponieważ pierwsze dwa z czasów Jana Wejhera i Jakuba zniszczono podczas najazdów szwedzkich czy rosyjskich.
W 1840 roku niemiecki architekt Fryderyk August Stüller zaprojektował dzisiejszy pałac w formie zamku, podobnie jak kościół w Krokowej. Przez 5 lat budowano z cegły dzisiejszy obiekt, z charakterystycznymi wieżami w stylu neogotyckim. Przez cały okres świetności pełnił rolę arystokratycznej rezydencji rodziny Belowów i Keyserlingków. Po wojnie była w nim szkoła , później popadł w zapomnienie i w stanie do remontu kupił go w 1994 wejherowski przedsiębiorca, który po 2,5 roku intensywnych prac przywrócił go do świetności, jako obiekt turystyczny.
Urokliwe położenie pałacu zapewnia gościom z całego świata spokój, wypoczynek, romantyczny nastrój, a także dogodne warunki do spotkań służbowych. Na przyjezdnych czekają komfortowo wyposażone pokoje, m.in. apartament królewski i pokój w baszcie. Ponadto kilka sal wykładowych/restauracyjnych oraz stylowe pomieszczenia, w których można zorganizować spotkanie biznesowe lub rodzinne. Dla firm szkoleniowych przewidziano 50 miejsc noclegowych. Do dyspozycji gości są również: rzymska sauna, siłownia, sala bilardowa i położony w sąsiedztwie Domek Myśliwski.
Szef kuchni zaprasza na wykwintne niedzielne obiady oraz iście królewskie przyjęcia. Dodatkowych atrakcji dostarczają konne przejażdżki po plaży, otoczenie parkowe z wieloma okazami starodrzewu i egzotycznych roślin, piesze i rowerowe wycieczki Aleją Sobieskiego, ocienioną kilkusetletnimi lipami.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt