Pałac Kłanino
Lokalizacja
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1285 r. i dotyczy nazwy Clenin. Ostatni polski właściciel to niejaki Ustarbowski (1835-38). Od 1838 r. do 1945 r. majątek rozwijał się pod zarządem rodu von Grass, którzy m. in. założyli ogrody, doprowadzili własną kolej z peronem i bocznicą, wybudowali gorzelnię, cegielnię oraz szklarnie. Zespół pałacowo-parkowy z folwarkiem stanowił część parku krajobrazowego.
Budynek pałacu został wzniesiony w XVII w, przebudowany i rozbudowany pod koniec XIX w., murowany z cegły, na planie litery F. Jego bryła jest silnie rozczłonkowana, 2 - kondygnacyjna, podpiwniczona, wystrój elewacji neoklasycystyczny. Po wojnie gmach był siedzibą zawodowej szkoły rolniczej, po 1971 r. wybudowano obok nową szkołę, a pałac zaadaptowano na żeński internat. W 1983 r. kopalnia Staszic wyremontowała obiekt na ośrodek wczasowy. Po 2000 roku pałac trafił w ręce prywatne, jednak dopiero obecny właściciel doprowadził go do należytego stanu.
Niewątpliwie największą atrakcją zabytku jest odrestaurowane, jedno z pięciu zachowanych na świecie wnętrze sieni gdańskiej, pochodzącej z gdańskiej kamienicy przy ul. Piwnej. Datowane na przełom XVII i XVIII wieku charakteryzuje się bogato zdobionymi schodami, kominkiem oraz barokową szafą.
Stylistyka pokoi hotelowych oraz wyposażenie nawiązuje do historycznego charakteru rezydencji. Do dyspozycji gości są apartamenty, pokoje typu deluxe oraz standard, wszystkie wyposażone w osobne łazienki oraz wifi.
Restauracja „Sieniowa” została zaaranżowana w dawnej jadalni dla służby, oferuje wyszukane menu, starając się zaspokoić najbardziej wymagających gości.
Przyległy 2-hektarowy park wypełniają liczne pomniki przyrody, m. in. żywotnik japoński czy świerk kaukaski, które są pozostałością po rodzie von Grass, podobnie jak aleja lipowa i XIX - wieczna brama wjazdowa.
Idealne miejsce na imprezy okolicznościowe typu wesela, przyjęcia, konferencje. Do dyspozycji klientów są dwie sale bankietowe, dwie sale konferencyjne (50 i 40 m kw.) oraz na terenie kompleksu sala „Stary młyn” na 150 osób.
Relaks i odprężenie znaleźć można w położonym w podziemiach SPA z malowniczym jacuzzi, sauną oraz bogatym wachlarzem zabiegów pielęgnacyjnych.
Dla miłośników rowerów tuż obok przebiega malownicza ścieżka rowerowa, asfaltowa, biegnąca po starym nasypie kolejowym, łącząca Krokowę ze Swarzewem, o długości 17,5 km. Na miłośników koni zaś czeka stajnia i możliwość jazdy konnej, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych jeźdźców.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt