Zamek w Krokowej
Lokalizacja
Otoczony pięknym starodrzewem Pałac w Krokowej znajduje się na miejscu historycznego gródka z połowy XV w. Otoczony fosą zameczek rycerski przebudowano na przełomie XVI/XVII wieku, burząc boczne wieże oraz dobudowując od frontu okrągłą wieżę i klatkę schodową. Dawne elementy fortyfikacyjne przekształcono w kompozycje ogrodowe, zaś w miejscu palisady posadzono drzewa. Obecny wygląd pałacu z 3-piętrowym korpusem głównym i 2 bocznymi skrzydłami pochodzi z XVIII wieku.
Przez ponad 700 lat pałac zamieszkiwał ród von Krockow, mogący poszczycić się wieloma nietuzinkowymi postaciami. W latach 1536 – 1599 właścicielem pałacu i okolicznych dóbr był wybitny dyplomata, wojskowy i doradca polskich monarchów Reinhold von Krockow. U schyłku jego życia w pałacu gościł w drodze powrotnej ze Szwecji król Polski Zygmunt III Waza. W 1782 roku dobra krokowskie wystawiono na przymusową licytację, którą wygrała w imieniu swojego męża Luiza von Krockow. Założycielka słynnego na całą Europę wielkiego parku romantyczno-krajobrazowego, którego najbliższą pałacowi część możemy podziwiać do dzisiaj. W 1791 roku Luiza sprowadziła do Krokowej niemieckiego filozofa Johanna Gottlieba Fichtego, który jako nauczyciel jej dzieci spędził tutaj dwa lata, tworząc podwaliny swojej myśli filozoficznej. Po śmierci Luizy dobra przejął jej syn „szalony hrabia” Albert von Krockow, którego barwna postać owiana jest legendą. O losach mieszkańców pałacu możemy dowiedzieć się więcej zwiedzając znajdującą się na parterze obiektu salę muzealną. Pałac, po burzliwych wydarzeniach XX wieku, popadł w ruinę. W 1990 roku z inicjatywy Albrechta von Krockow oraz ówczesnego wójta Gminy Krokowa powstała Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa, która przy pomocy funduszy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej odbudowała pałac z przeznaczeniem na hotel, restaurację i muzeum.
Obecnie w pałacu mieści się hotel na 70 miejsc noclegowych. Na gości szukających odpoczynku w niezwykłym historycznym miejscu czekają 34 pokoje, z których 20 usytuowanych jest w pałacu część zaś w zbudowanym nieopodal Podzamczu. Wszystkie pokoje hotelu w Krokowej wyposażone zostały w łazienki, telefony oraz TV i Internet. Restauracja w Zamku oferuje szeroki wachlarz zarówno wyszukanych potraw, jak i regionalnych smaków. Przy okazji zaspakajania apetytu goście mogą podziwiać piękną barokową polichromię sufitową z XVII wieku. Wyśmienite desery możemy degustować także w stylowej kawiarni. Organizatorom konferencji i szkoleń hotel proponuje 6 w pełni wyposażonych sal konferencyjnych.
We wnętrzach pałacu możemy podziwiać znajdujący się w kawiarni barokowy piec, repliki renesansowych pieców z XIX wieku, czy zabytkowe elementy snycerki. W charakteryzującej się doskonałą akustyką sali balowej regularnie urządzane są koncerty, pałacowe sale zdobią czasowe wystawy dawnych i współczesnych twórców, zaś na miłośników historii czeka polsko-niemieckie Muzeum Regionalne, znajdujące się w dawnej sali tanecznej Gospody pod Mestwinem. W Muzeum obejrzymy wystawę stałą pod tytułem „Ziemia Krokowska dawniej i dziś” oraz związane z historią regionu wystawy czasowe. Pałac mieści także Centrum Praktyki Filozoficznej organizujące wykłady, seminaria i konferencje poświęcone filozofii.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt