Babie Doły: niemiecka bateria przeciwlotnicza
Lokalizacja
Znaczenie zdobytej w 1939 roku Gdyni, jako nowej bazy Kriegsmarine na Bałtyku, spowodowało, że niezwłocznie ustawiono tu artylerię nadbrzeżną i przeciwlotniczą. Szerszy plan obronny wdrożono jesienią 1940 roku, w ramach przygotowań do wojny z ZSRR. Późniejsza rozbudowa bazy morskiej spowodowała naloty bombowe aliantów, co poskutkowało wzmocnieniem obrony p-lot. do siły pułku liczącego ponad 12 baterii.
Jedna z nich znajduje się na klifie, pomiędzy Mechelinkami a osiedlem Babie Doły. Nosiła nazwę 3/249 Marine-Flak-Batterie „Amalienfelde”, od pobliskiego folwarku zlikwidowanego podczas budowy lotniska. Była to tak zwana „bateria zaporowa” (Sperr-Batterie) zbudowana przez Kriegsmarine w 1940 r. Uzbrojenie stanowiły cztery działa kal. 105 mm ustawione na betonowych fundamentach, które rozmieszczono w taki sposób, aby działa mogły prowadzić walkę z samolotami i mniejszymi okrętami przeciwnika. Za nimi, nieco w głębi lądu, zbudowano schron stanowiska kierowania ogniem wyposażony w dalmierz umieszczony w lekko opancerzonej wieży.
Po wojnie rozbrojono baterię oraz zniwelowano szczyt wzniesienia z baterią, wykorzystując ziemię do wyrównania terenu lotniska. Obecnie zachowały się podstawy trzech dział i schron dalmierza. Wszystkie są podkopane i grozi im przewrócenie się, lecz wykopy odsłaniają szczegóły konstrukcyjne zwykle niewidoczne.
Idąc plażą od strony Mechelinek najwygodniej wejść na klif przez wąwóz Kalkacz (2,0 km) i powędrować ścieżką około 250 m.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt