W roku 2019 działania Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne” LOT opierały się w głównej mierze na trzech obszarach tematycznych: dwory i pałace, przyroda, historia militarna. Przygotowaliśmy przegląd ważniejszych aktywności stowarzyszenia turystycznego.
„Dwory i pałace południowego Bałtyku” to projekt, którego celem jest poprawa wspólnej waloryzacji dworów i wspólnej historii regionu w zakresie rozwoju turystyki na obszarach wiejskich obszaru Południowego Bałtyku. Rezultatem ma być zwiększona liczba turystów zwiedzających dworki w obszarach wiejskich części Morza Bałtyckiego podczas i poza głównym sezonem turystycznym, przyczyniając się tym samym do wyrównywania intensywności turystyki i wydłużenia sezonu. W ramach naszych zadań zrealizowaliśmy premierowo Festiwal Dworów i Pałaców. Blisko 3000 odwiedzających skorzystało z oferty festiwalu, który miał miejsce w pierwszy weekend czerwca na terenie powiatu puckiego i wejherowskiego. Wzmożony ruch turystyczny wokół 13 obiektów spowodowała atrakcyjna oferta familijna i kulturalna. Goście chętnie brali udział w nocnym zwiedzaniu pałacu w Jackowie, lepieniu naczyń w ogrodach pałacu w Ciekocinku czy malowaniu obrazów w plenerze w Wejherowie. Były zwiedzania z przewodnikiem, spektakle, wystawy, warsztaty haftu i garncarstwa, regionalna kuchnia. To wszystko w tle różnorodnych architektonicznie dworów i pałaców i w towarzystwie ich właścicieli. To jeden z produktów turystycznych transgranicznych, który odbywa się od tego roku również w Danii, Szwecji czy na Litwie.
Stworzyliśmy z gestorami obiektów sieć współpracy i podczas naszych spotkań szkolimy się, wymieniamy doświadczeniami oraz planujemy działania. Angażujemy się przy tej okazji w prace nad wystawą międzynarodową oraz nad pakietami turystycznymi wokół trasy rowerowej EuroVelo 10.
Edukacja kadr turystycznych
Ważną aktywnością jest kształcenie kadr turystycznych, dlatego przeprowadziliśmy cykl szkoleń dla: sekcji promocji stowarzyszenia, pracowników informacji turystycznych, przedsiębiorców i przewodników turystycznych. Na każdym takim spotkaniu przedstawialiśmy ofertę przyrodniczą w postaci przewodnika i map na wiosnę, lato, jesień i zimę.
II Militariada – spacer przez historię
W weekend 15 i 16 czerwca zaprosiliśmy na spacery z przewodnikami, którzy opowiedzieli dzieje wojenne i wojskowe przy bateriach, schronach, zaporach czy portach. Bo Kaszuby Północne to skomplikowana historia.
Tegoroczny program objął 13 miejsc uruchomionych w sobotę oraz 11 propozycji na niedzielę. Ciekawą atrakcją jest półgodzinny rejs po Zatoce Puckiej do punktów obserwacyjnych poligonu torpedowego Hexengrund między Jastarnią a Juratą. Niektóre piesze wycieczki trwały nawet trzy godziny.
Łącznie przeprowadzono 24 oprowadzania, w których łącznie uczestniczyło 458 mieszkańców i turystów. Imprezę obsługiwało ponad dziesięciu wolontariuszy. Wsparcia imprezie udzieliły wszystkie gminy powiatu puckiego. Zrealizowaliśmy spot oraz film promocyjny imprezy.
Festiwal Ryby i Wina – gastronomiczna promocja ziemi puckiej, 14-15.09.2019 r.
Setki osób skorzystało z zaproszenia Lokalnej Organizacji Turystycznej Kaszuby Północne
i Powiatu Puckiego na drugą edycję Festiwalu Ryby i Wina w Mechelinkach.
Międzynarodowe dwudniowe spotkanie miało służyć promocji subregionu, lokalnych dań rybnych w połączeniu z dobrze dobranym winem. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele powiatu Trier-Saarburg, z litewskiego Skuodas oraz z Gliwic, a także delegacja z niemieckiego Calw.
Sobota, 14 września, była dniem branżowym, stąd w Winnicy Nawrot odbyła się degustacja win w ciemno przybyłych na Festiwal winnic z Czech, Niemiec i Polski. Najlepsze wybrane białe wino to Solaris 2018 polskiej Winnicy Dwórzno, na drugim miejscu znalazł się mozelski Riesling 2018 rodziny Schoemann-Kanzler. W kategorii win czerwonych bezkonkurencyjna okazała się czeska winnica Rodinne Vinarstvi Jedlicka z CS 2016 i PN 2016.
Nie zabrakło pokazów kulinarnych w wykonaniu mistrzów kuchni: Krzysztofa Szulborskiego oraz Andrzeja Ławniczaka ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. Odbyła się degustacja win oraz potraw przygotowanych przez uczniów szkół gastronomicznych Powiatu Puckiego,
a także tradycyjna ceremonia „odbijanie beczki matjasa”. Na scenie przygrywał Valerij Filipow.
Drugi dzień Festiwalu Ryby i Wina był otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na molo
w Mechelinkachodwiedzający obserwowali pracę rybaków i z radością witali wracający z morza kuter pełen sieci bałtyckich fląder.
Program pozwolił uczestnikom skorzystać ze stoisk wypełnionych lokalnymi produktami: serami, miodami, chlebem i rękodziełem prezentowanym przez wystawców polskich, czeskich i niemieckich. O stronę muzyczną drugiego dnia festiwalu zadbał zespół Deadly Plants. Był też kącik z atrakcjami dla dzieci.
Pomysłodawcą imprezy jest Powiat Pucki.
Przewodnik „Kaszuby Północne na 4 pory roku” z nagrodami
Nasze wydawnictwa z ofertą przyrodniczą zostały trzykrotnie nagrodzone. Publikacje zawierają informacje nt. klimatu, migracji i obserwacji ptaków, szaty roślinnej lądowej
i morskiej, walorów morskich, wędkarstwa, zjawisk sezonowych, kalendarza imprez, obiektów geoturystycznych i ciekawostek.
W treści są propozycje wycieczek: pieszej, rowerowej i samochodowej. Ogromnym sukcesem było wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Róża Regionów (luty 2019 r.). Jego ideą jest propagowanie wysiłków władz samorządowych związanych z promocją okolicy i wspieranie rozwoju marketingu terytorialnego w naszym kraju.
Konkurs ma na celu upowszechniać innowacyjność w sposobie tworzenia wydawnictw i aplikacji mobilnych promujących gminy, miasta, regiony. W obliczu rosnących oczekiwań turystów to stały rozwój, poszukiwanie nowatorskich rozwiązań, profesjonalna oprawa graficzna i kreatywność, stanowią klucz do sukcesu.
Z tego powodu konkurs dedykowany jest inicjatywom starającym się wprowadzić wspomniane elementy w promocję własnego regionu.
Przewodnik oceniało jury w obszarach: grafiki, redakcji i stylu przekazu językowego, komunikacji z turystą, oceny konsumenckiej oraz marketingu internetowego. O uwagę kapituły walczył ze 130 innymi projektami! Kolejną nagrodą było znalezienie się w pierwszej trójce podczas konkursu Tourism Trends Awards (marzec 2019 r.). Przewodnik był nominowany w kategorii „Marketing kierunku. Opowieść o mieście.” Nagroda jest przyznawana za stosowne rozwiązania innowacyjne, kreatywne i podążające za trendami w ramach odbywającej się co rok konferencji Nowe Trendy w Turystyce. Podczas Free Time Festiwal w Gdańsku w kwietniu 2019 r. odebraliśmy wyróżnienie za przewodnik przyrodniczy w konkursie o Medal Mercurius Gedanensis.
10 nowych publikacji dystrybuowaliśmy poprzez naszych członków w punktach informacji turystycznych na terenie powiatu puckiego i wejherowskiego oraz podczas targów Tour Salon w Poznaniu, Free Time Festiwal w Gdańsku, Dni Otwartych Funduszy Europejskich przy molo w Sopocie.
Nowe wydawnictwa
Mapa szlaków rowerowych, ulotka o szlaku dworów i pałaców i album fotograficzny „Kaszuby Północne” w twardej oprawie to premierowe publikacje, które opracowaliśmy i wydaliśmy w tym roku. Co miesiąc produkowaliśmy gazetę Ziemia Pucka.info z opracowanym kalendarzem imprez, działami turystycznymi, kulturalnymi, sportowymi i aktualnościami z powiatu puckiego.
Promocja w Internecie
Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne” Lokalna Organizacja Turystyczna zorganizowało w dniach 12-14 września 2019 r. wizytę studyjną dla grupy influencerów
i touroperatorów. Celem działania była promocja walorów przyrodniczych i atrakcji.
Uczestnicy pod fachową opieką przewodnika zobaczyli atrakcje geoturystyczne Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w tym Klif Chłapowski ze złożami węgla brunatnego, plażą ze skamieniałościami z Wysp Alandzkich, Klif Mecheliński. Była okazja dotknąć piasek literacki czy poobserwować formowanie się wydm w rezerwacie przyrody Helskie Wydmy. Ciekawym stanowiskiem było ujście Piaśnicy do Bałtyku oraz Kopiec Kaszubów.
Oprócz osobliwości przyrodniczych w programie znalazły się wstępy do obiektów: Muzeum Rybołówstwa w Helu, fokarium, Centrum Merk, tarasy widokowe Domu Rybaka, muzeum motyli, rybaczówka, park kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie czy osada Sławutowo, gdzie goście próbowali zdobnictwa w skórze. Wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie pozwoliła zapoznać się z historią i językiem kaszubskim.
Uczestnicy kosztowali również specjałów kuchni kaszubskiej, w tym szczególnie chętnie dań rybnych w restauracjach działających przez cały rok.
Efektem wizyty jest odzwierciedlenie Nordy w materiałach prasowych (vlogi, blogi, social media). Poprzez taką formę udało się dotrzeć do tysięcy nowych odbiorców, którzy
w przyszłości zdecydują się na wypoczynek tutaj może właśnie jesienią.
Nasze kanały
Zapraszamy do śledzenia nas na platformie Facebook, na stronie www.kaszubypolnocne.pl, na Instagramie, na youtubie.
Współpraca z mediami
TVP3, Radio Gdańsk, Radio Kaszëbë, TTM regularnie zapraszają nas do programu czy studia, gdzie dzielimy się wiedzą i opowiadamy o turystycznych osobliwościach Nordy czy zapraszamy na nasze wydarzenia.
Opracowała: Barbara Mudlaff
LOT Kaszuby Północne