Rodzinne wakacje na Nordzie
Twórca internetowy, który prowadzi portal podróżniczy Dzieckowpodrozy.pl i zarządza pensjonatem z ofertą dla rodzin we Władysławowie – Wojciech Kreft - opowiada o turystyce rodzinnej.
- Barbara Mudlaff: Jakie są najciekawsze rodzinne atrakcje na Kaszubach Północnych i dlaczego?
- To wszystko zależy od potrzeb rodziców i dzieci: czy są aktywne czy lubią bierny odpoczynek. Najlepszą atrakcją dla dzieci zawsze będzie plaża, piasek, woda niezależnie od temperatury. Dzieciom zupełnie nie przeszkadza zimna woda. Mogą spędzać godziny pluskając się w niej. Mamy jednak to szczęście, że w okolicy jest tak wiele innych atrakcji, że może nie wystarczyć urlopu, aby odwiedzić wszystkie. Latarnie morskie, szlak militarny, szlaki rowerowe, sporty wodne, muzea czy rodzinne parki rozrywki - na Dzieckowpodrozy.pl przygotowaliśmy przewodnik kilkudziesięciu atrakcji w promieniu 30 km od Półwyspu Helskiego.
- A lista na niepogodę…
- Tych wcale nie jest tak dużo. Na pewno miejscem z prawdziwego zdarzenia, jednym z najciekawszych powiązanych kulturowo i tematycznie z naszym obszarem jest wystawa w Merku „Praca rybaka” we Władysławowie – tu obowiązkowa wizyta każdej rodziny. Skala tej multimedialnej wystawy nie jest duża, ale też koszt wejścia jest symboliczny porównując do wielu innych atrakcji. Dorośli też powinni to miejsce odwiedzić, bo ekspozycja jest na bardzo wysokim poziomie i tego typu miejsc, jeszcze na większą skalę przydałoby się zdecydowanie więcej.
- Gdzie i w jaki sposób można rozwijać u dzieci pasje kulturalne podczas wakacji?
- Dobrze oceniana jest Osada Słowiańska w Sławutowie - miejsce prowadzone z pasją, można tam ciekawie spędzić czas rodzinnie, przy okazji dowiadując się czegoś. Muzeum Rybołówstwa w Helu z unowocześnionymi ekspozycjami, to miejsce powinno być uczęszczane przez rodziny z dziećmi tak, aby poznać kulturę regionu i jego mieszkańców. Atrakcją wciąż nie odkrytą, a na 100% godną polecenia jest Manufaktura Szkła w Pucku – wysoka jakość, ciekawa lokalizacja, nieszablonowo prowadzona. Trzeba to zobaczyć. Przy okazji można miło spędzić dzień w niekoniecznie tłocznych okolicznościach. Dodatkowo programy animacyjne organizowane przez samorządy też wpisują się w charakterystykę każdego sezonu letniego.
- Spokojne miejscowości nad Bałtykiem to …
- Naszą ulubioną pozostaje Swarzewo – piękna miejscowość, urocza, zupełnie inny klimat niż w innych popularnych kurortach. Piękna chata ze strzechą, cudowne sanktuarium, mała przystań, gdzie można wypożyczyć rowerki wodne czy kajaki - to świetne miejsce na rodzinne popołudnie. Jest tam również agroturystyka, gdzie można skorzystać z przejażdżki końmi, pokarmić zwierzaki. Kierując się w drugą stronę mamy Nadole z ciekawy skansenem czy Gniewino - już bardziej popularne i z większą ilością atrakcji, ale miejscowość niezwykle urocza. Wzdłuż pasa nadmorskiego jest sporo mniejszych miejscowości , które są bardziej kameralne i też przyciągają swoją atrakcyjnością w postaci natury, cichości, innego oblicza. Nawet w dużym mieście jak Władysławowo można znaleźć zaciszne miejsce, choćby w dzielnicy Szotland, z ciekawym i kameralnym skwerkiem rekreacyjnym.
- Jak spędzić aktywnie czas na wodzie?
- Bałtyk jest wymagającym akwenem, dlatego szczególnie od strony otwartego morza trzeba mieć już solidne umiejętności. Na szczęście Zatoka pozostaje jednym z najlepszych miejsc do nauki sportów wodny. Płytka, w większości czasu spokojna, z urokami wiatru morskiego to doskonałe miejsce do pierwszych halsów na żaglówce czy ślizgów na windsurfingu. Szkółek nie brakuje, a zajęcia prowadzone są już dla dzieci od 5 roku życia.
- Czy infrastruktura do zabaw na lądzie jest wystarczająca?
- W ostatnich latach oddano sporo takich inwestycji i zdecydowanie cieszą się one popularnością. Oczywiście placów zabaw nigdy za wiele, jednak te zmodernizowane, czy oddane niedawno do użytku są wysokiej jakości i nie ma na co narzekać. Ciekawym rozwiązaniem byłby plażowy plac zabaw - takie atrakcje cieszą się olbrzymim powodzeniem choćby w Trójmieście. Warto jednak pomyśleć o większej dostępności toalet publicznych czy udogodnieniach takich jak przebieralnie czy przewijaki - z pewnością zostanie to docenione przez turystów.
- Twoja ulubiona wycieczka rodzinna po Nordzie…
- Mimo wszystko aktywnie, mamy już trochę starsze dzieci, dlatego wybieramy wycieczki rowerowe. Trasy w naszym regionie są niezwykle urokliwe. Zawsze dobrym pomysłem jest wycieczka rowerem wzdłuż Zatoki do Juraty czy na Hel, korzystając po drodze z zupełnie pustych plaż. Ostatnio naszym ulubionym kierunkiem rowerowych wycieczek jest Puck. Tu z roku na rok dzieje się coraz więcej, a i klimat miasta bardzo nam odpowiada. Po więcej inspiracji zapraszam na portal Dzieckowpodrozy.pl
1 – Hallerówka we Władysławowie
2 – Bateria stanowiąca siedzibę Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu jest na szlaku militarnym
3 – Park kulturowy „Osada łowców fok” w Rzucewie
4 - Muzeum Rybołówstwa w Helu
5 - Centrum „Merk” za ratuszem we Władysławowie
6 - Osada słowiańska w Sławutowie
7 – Skwer rekreacyjny na Szotlandzie
8 – Nauka windsurfingu w Pucku
9 – Szlak rowerowy wzdłuż zatoki
10 – Największa piaskownica jest nad morzem
Wywiad z lipca 2018 r.