Kaszuby Północne. Nadmorski klub podróżnika
Życie w epoce kamienia a przyroda
Na wycieczkę do Rezerwatu Beka i Osady Łowców Fok – Parku Kulturowego Rzucewo zabrał chętnych mieszkańców ziemi puckiej Nadmorski Park Krajobrazowy.
W osadzie miejscowi uczestniczyli w warsztatach archeologicznych, na które składały się prezentacje o rzucewskich wykopaliskach i pokazy obróbki narzędzi z krzemienia i kości. Z zaciekawieniem słuchali opowieści Andrzeja Wędzikowskiego o dawnych narzędziach: krzemiennych toporkach, motykach z rogu, drapakach oraz dłutach. Zdziwieni byli trwałością i jakością wykonania narzędzi, już w czasach prehistorycznych. Dowiedzieli się, że w paleolicie na obszarze obecnej Zatoki Puckiej występowały aż cztery gatunki fok: grenlandzka, obrączkowana, pospolita i szara. Mimo niesprzyjającej pogody uczestnicy próbowali też swoich sił w rzucaniu miotaczem oszczepów z epoki kamienia. Przyjrzeli się też w „chacie kaszubskiej” wystawom o pradziejach i dziedzictwie kulturowym północnych Kaszub.
W drugiej części wycieczki grupa udała się do Rezerwatu Beka – miejsca unikatowego na skalę kraju, chroniącego bogatą awifaunę lęgową i przelotną oraz cenne siedliska przyrodnicze: solniska nadmorskie i łąki trzęślicowe. Łącznie zaobserwowano tutaj 198 gatunków ptaków. Rezerwatem opiekuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Cała wycieczka odbyła się na trasie ścieżki edukacyjnej udostępnionej do ruchu turystycznego. Ornitolog Adam Michalak przedstawił walory rezerwatu, jego historię oraz liczne zagrożenia, jak nadmierny ruch turystyczny, zarastanie łąk oraz drapieżnictwo gatunków inwazyjnych. Uczestnicy wypatrzyli dorosłego bielika, czaple białe oraz bardzo liczne stada krzyżówek i gągołów.
npk.org.pl
Barbara Mudlaff; Chata słupowa z belek łączonych bez użycia gwoździ