Szlak dworów i pałaców Północnych Kaszub to wciąż nie do końca odkryty atut turystyczny tego regionu. Jak wykazują najnowsze badania i analizy, na terenie trzech powiatów, umownie uznanych za Kaszuby Północne, czyli puckiego, wejherowskiego i lęborskiego, znajdowało się ponad 200 obiektów wpisujących się w definicję dworu, pałacu czy zamku. Tylko sam powiat wejherowski liczy ich ponad 100, jako największy powiat ziemski, zaś sąsiadujące z nim powiaty pucki i lęborski mogą się pochwalić liczbą 56 i 60 budowli, przy czym można się spodziewać kolejnych odkryć i zwiększenia tej liczby. Dowodzi to zasobności tych ziem, a zarazem jest namacalnym śladem obecności wielu znamienitych rodów pomorskich, zarówno polskich jak i niemieckich w różnych przedziałach czasowych. Stan większości z dawnych dworów i pałaców budzi słuszne obawy pasjonatów i wielbicieli, zarówno architektury jak i historii, natomiast po niektórych pozostały już dziś tylko ruiny, ślady na starych mapach czy zapiski w archiwach.
Tym niemniej kilkanaście z nich przetrwało do dziś w dobrej kondycji i nadal służy społeczeństwu, zarówno w branży turystycznej jako hotele, kwatery agroturystyczne czy restauracje, czy też w formie muzeów lub ośrodków kultury.
Celem niniejszej publikacji jest prezentacja i przybliżenie tych najbardziej okazałych, odrestaurowanych, zrewitalizowanych, często z prywatnych funduszy, dostępnych dla turystów i zwiedzających.
Z omówionych w publikacji 23 dworów i pałaców aż 15 stanowią hotele z restauracjami, o różnym poziomie, w tym także sezonowe. Cztery są kwaterami agroturystycznymi zaś cztery pełnią funkcje placówek kulturalnych. Oferta jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Nie ma wytyczonej jednej trasy po tych zabytkach. Warto więc korzystać z wydawnictw lub szukać wsparcia w internecie, gdzie każdy z obiektów jest opisany chociażby w bazie danych na stronie im dedykowanej www.dipp.info.pl prowadzonej przez kolejną pasjonatkę tematu, Ninę Herzberg.
Sama idea szlaku dworów i pałaców powstała w 2004 roku i była pomysłem ówczesnych pracowników Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Arkadiusza Szczygła - odpowiedzialnego za projekty unijne oraz Radosława Kamińskiego - niestrudzonego propagatora tego tematu.
Przez kilkanaście lat udało się na tyle skutecznie wypromować ideę szlaku, iż funkcjonuje on w branży turystycznej. Przez czas funkcjonowania Stowarzyszenia Turystycznego „Ziemia Wejherowska” był on jego produktem flagowym, pozostało po nim wiele namacalnych dowodów jego promocji, stoją po dziś dzień w postaci znaków, tablic, kierunkowskazów. Powstało także wiele publikacji, mapek, atlasów, proponujących zwiedzanie również na rowerach.
Inicjatywa wydania kolejnej publikacji o dworach i pałacach idealnie się wpisuje w temat wiodący w działaniach Polskiej Organizacji Turystycznej na rok 2017, jakim są dwory i pałace w Polsce.
Oby te działania odniosły pozytywny efekt, zwiększając ruch we wszystkich obiektach, wydłużając sezon i rozwijając podmioty gospodarcze działające w sferze turystyki pomorskiej. A Czytelników zapewniam, że podróżując po naszym pięknym i ciekawym regionie doznają niezapomnianych wrażeń.
Beata Kamińska