Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej jest dobrze oznakowany, zróżnicowany i pełen pięknych, nadmorskich krajobrazów. Z wyjątkiem kilku pagórkowatych odcinków, nie należy do wymagających i świetnie nadaje się do weekendowej, rodzinnej rekreacji. Jego niepowtarzalny klimat przypadnie do gustu zarówno miłośnikom przyrody, jaki i krajoznawczych i historycznych ciekawostek.
Wycieczka Szlakiem Pierścienia Zatoki Puckiej: Gdynia – Puck – Władysławowo – Jastarnia – Hel
Długość trasy: 76 km
Orientacyjny czas jazdy: 6-8 godzin
Stopień trudności: łatwy
Przebieg: Gdynia – Rzucewo – Puck – Swarzewo – Władysławowo – Chałupy – Kuźnica – Jastarnia – Jurata – Hel
- Przejażdżkę rozpocznij w gdyńskiej dzielnicy Pogórze, na końcu ulicy Derdowskiego.
- Kieruj się na północny-wschód, objeżdżając tereny dawnego lotniska wojskowego Gdynia-Kosakowo i miń miejscowość Pierwoszyno.
- Przejedź przez Góry Grunwaldowe – malownicze pagórki oraz klify dochodzące do 30 m wysokości. Zobaczysz stąd panoramę Zatoki Puckiej oraz rysujący się na horyzoncie Półwysep Helski.
- Rusz w kierunku starej wsi rybackiej Mechelinki z kolorowymi kutrami oraz nowo powstałym molo. Zobaczysz tu ciekawy przyrodniczo rezerwat „Mechelińskie Łąki“.
- Po prawej stronie pozostaw Rewę i kieruj się ku ujściu rzeki Redy. Przygotuj się na podjazdy – ten asfaltowy odcinek trasy prowadzi przez wzniesienia Kępy Oksywskiej i Puckiej.
- Przejedź przez Rezerwat Przyrody „Beka“ – słonolubne moczary, zamieszkiwane przez wiele gatunków rzadkich ptaków.
- Z wioski Osłonino do Rzucewa wiedzie tzw. Aleja Jana III Sobieskiego obsadzona kilkusetletnimi lipami. W samym Rzucewie miniesz XIX-wieczny zespół pałacowy oraz tzw. Osadę Łowców Fok – intrygujące stanowisko archeologiczne, położone na skraju Lasu Rzucewskiego.
- Po wyjeździe z lasu odbij w lewo, w kierunku Błądzikowa, a następnie ul. Morską dojedź do Pucka.
- Tu szlak prowadzi wzdłuż promenady, mija molo i dalej biegnie prawie nieprzerwanie wzdłuż wybrzeża, aż do Władysławowa. Po drodze zawitasz do Swarzewa, gdzie znajduje się zabytkowe Sanktuarium Maryjne.
- Wjeżdżając do Władysławowa, okrąż Rezerwat „Słone Łąki” i skręć w prawo na Półwysep Helski. Tu zaczyna się nadmorska trasa, wyłożona schludną kostką brukową. Znajdź jej początek, a na pewno się nie zgubisz!
- W dalszej części szlak prowadzi przez urokliwe, nadmorskie kurorty: Chałupy, Kuźnicę i Jastarnię, wzdłuż malowniczych lasów i plaż.
- Uwaga: latem na trasie spotkasz wielu spacerowiczów, udających się na plażę. Zachowaj szczególną ostrożność i dostosuj prędkość do okoliczności.
- Ostatni odcinek szlaku, łączący Juratę z Helem, przebiega przez szutrową drogę leśną. Ścieżka jest utwardzona, jednak lekko pagórkowata, pamiętaj więc, by zachować na ostatek odrobinę sił.
- Możliwości powrotu: tramwaj wodny z Helu do Gdyni, Gdańska lub Sopotu (koszt to ok. 45 zł i 10 zł za rower),rejs katamaranem z Jastarni do Rewy lub pociąg regionalny.
Nadmorska trasa ma wyjątkowe walory krajobrazowe i prozdrowotne. W kilku jej miejscach można podziwiać nietypową rzeźbę terenu – wysokie klify, wciąż ulegające dynamicznym przemianom pod wpływem morskich fal. Kropelki słonej wody nasycają powietrze cząsteczkami jodu, który łagodzi dolegliwości związane m.in. z niedoczynnością tarczycy. Prawie cały obszar wybrzeża Zatoki Puckiej to raj dla miłośników dzikiej przyrody. Jeśli ornitologia to twój konik, koniecznie zabierz na przejażdżkę lornetkę. W Rezerwacie Przyrody Beka swoje stanowiska lęgowe ma aż 40 gatunków ptaków, w tym rzadki biegus zmienny i pliszka cytrynowa. Jeśli dopisze ci szczęście, być może uda ci się też dostrzec żerującego morświna lub odpoczywającą fokę szarą. Zatoka Pucka to jedno z najważniejszych, bałtyckich siedlisk tych ssaków. Równie cenne przyrodniczo są podmokłe torfowiska, takie jak: Mechelińskie Łąki czy Słone Łąki niedaleko Władysławowa. Rosną na nich chronione słonolubne rośliny, m.in. mikołajek nadmorski i aster solny.
© Archiwum Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne“
Wzdłuż trasy znajduje się wiele miejsc, które zachęcają, by na chwilę zejść z roweru i lepiej poznać region. Wśród nich warto wspomnieć o Parku Kulturowym „Osada Łowców Fok”, położonym przy Cyplu Rzucewskim. Obejrzysz tu wykopaliska osady rybackiej z epoki żelaza. W Pucku zahacz o port rybacki, miejsce pamiętnych zaślubin Polski z morzem z 1920 r. Perełkami Władysławowa są: nietypowe Muzeum Motyli oraz ciekawa wystawa multimedialna „Praca rybaka: jak, gdzie, czym”, znajdująca się niedaleko portu. Fani militariów nie mogą natomiast przegapić Ośrodka Oporu Jastarnia – kompleksu fortyfikacji z czasów II wojny światowej. Ukoronowaniem wycieczki stanie się wizyta w Fokarium na Helu i podglądanie jego sympatycznych mieszkanek podczas karmienia.
Nie podchodź zbyt blisko wylegującej się na plaży foki. Zwierzę wychodzi na ląd, by odpocząć i zregenerować siły. Przyczyń się do ochrony gatunku, zawiadamiając organizacje monitorujące foki bałtyckie – Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40).