Spływy kajakowe są idealną formą wypoczynku dla tych, co lubią płynąć wraz z nurtem spokojnej rzeki lub poczuć większe emocje na bardziej wymagających trasach. Widoki przyrody towarzyszące takiej wyprawie mogą zachwycić niejedną osobę, która chce się znaleźć na świeżym powietrzu. W podróż kajakiem najlepiej udać się do miejsc specjalnie przystosowanych do tej niezapomnianej przygody. To właśnie na Nordzie można pływać po takich rzekach jak Piaśnica czy Reda, tutaj doświadczymy uroków Jeziora Żarnowieckiego i Dobrego.
RZEKA PIAŚNICA
Dla kogo?
Rzeka wypływa z Jeziora Żarnowieckiego i biegnie przez rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki chroniący tamtejszą roślinność oraz zwierzęta, jego walory powinny zadowolić wszystkich uczestników spływu. Niezbyt wielka głębokość rzeki umożliwia podczas wyprawy obserwowanie jej podwodnego świata, w spokojnych wodach Piaśnicy żyją takie ryby jak sandacze, okonie czy szczupaki, mogą się nawet przytrafić małże i raki. Na końcu rzeka wpada do Bałtyku w miejscowości Dębki. Taka trasa jest skierowana dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z kajakami. Spływy organizowane są dla rodzin, grup zorganizowanych oraz firm, trwają do końca sierpnia i odbywają się w godzinach 10.30 i 14.40, miejsce zbiórki znajduje się w Dębkach przepompowni – śluzie na Jeziorze Żarnowieckim przy trasie 213, między Wierzchucinem a Żarnowcem. Po zakończonym spływie organizatorzy zapewniają powrót na miejsce początkowe. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie kajakipiasnica.pl lub pod numerem telefonu +48 696 009 423.
Czas i długość spływu
Trasa spływu po rzece Piaśnicy, którą organizuje firma Kajakowe Meandry jest krótka, bo licząca 7 km i jej przebycie zajmuje około 3 godzin.
RZEKA REDA
Dla kogo?
Ta rzeka jest przeznaczona już dla bardziej doświadczonych kajakarzy. Źródło tej rzeki znajduje się w Strzebielinie i uchodzi do Zatoki Puckiej. Jej długość wynosi 51 km. Wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów będziemy mogli zaobserwować takie atrakcje jak farmę strusi w Kniewie czy krzyż poświęcony ofiarom morza w Rewie.
Czas i długość spływu
Tutaj w kajakach można spędzić nawet dwa dni, jednak Kajakowe Meandry organizują krótsze spływy tą rzeką, kilkugodzinna trasa kosztuje, w zależności od liczby osób przypadających na jeden kajak i długość spływu, od 25 do 40 złotych. Więcej można się dowiedzieć na kajakowemeandry.pl, inną firmą organizującą spływy tą rzeką jest „Wiosło”, cena jest uzależniona od trudności danego odcinaka, więcej informacji na stronie wioslosplywy.pl albo skontaktować się telefonicznie: +48 697 611 797
JEZIORO DOBRE
Jezioro otacza Puszcza Darżlubska, na środku zbiornika znajduje się mała wyspa porośnięta drzewami, a jego głębokość sięga do 6 metrów. Jest to idealne miejsce do łowienia ryb, występują tu okonie, węgorze czy karpie. W pobliżu znajduje się kemping z wypożyczalnią kajaków, rowerków wodnych oraz łódek. Przestrzeń wokół jeziora nadaje się doskonale na spacery, są dwa szlaki piesze: zielony Puszczy Darżlubskiej (Wejherowo-Krokowa) oraz czarny Grot Mechowskich (Puck-Krokowa).
JEZIORO ŻARNOWIECKIE
Dla tych, którzy chcą podziwiać uroki Jeziora Żarnowieckiego, a także miejscowości znajdujących się w pobliżu doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert przystani położonych w Lubkowie, Brzynie czy Nadolu.
Lubkowo
W Lubkowie znajdują się dwie przystanie, pierwsza Lubkowo - Wieś mieści się przy ulicy Nad Jeziorem i oferuje wypożyczenie rowerków wodnych lub łodzi żaglowych klasy PUCK oraz OPTYMIST. Na początku sierpnia odbywają są tutaj regaty żeglarskie, właściciele przystani mogą też zorganizować kurs na patent żeglarza jachtowego jeśli będą chętni. Przystań otwarta jest w wakacje od 11 do 19.
Natomiast druga znajduje się jest przy Domu Pomocy Społecznej i wyposażona jest w strzeżone kąpielisko i molo, tutaj również można wypożyczyć rowerki wodne. Przystań jest czynna przez całe wakacje w godzinach 10-19.
Brzyno
W Brzynie przystań także jest otwarta od 11 do 19, podobnie jak w Lubkowie, istnieje możliwość wypożyczenia rowerków wodnych oraz łodzi żaglowych, ponadto czeka na nas instruktor, z którym popłyniemy łodzią klasy PUCK.
Nadole
Inne atrakcje znajdują się w Nadolu, tutaj można udać się w rejs statkiem wycieczkowym „Nadolanin”, odpływa w każdy weekend o godzinach 12 i 14, cena normalnego biletu wynosi 15 zł, a dla dzieci 11 zł, ponadto turyści mogą wypożyczyć łódź i na własną rękę wypocząć na jeziorze przy łowieniu ryb, a także przyśpieszyć na łodziach motorowych.
ZATOKA PUCKA
Stanica Wodna w Swarzewie
W podróż po Zatoce Puckiej, która jest zachodnią częścią Zatoki Gdańskiej, wyruszymy ze Stanicy Wodnej znajdującej się w Swarzewie. W ofercie znajdziemy do wypożyczenia taki sprzęt jak kajak, rower wodny, a jeśli mamy ochotę intensywnie pływać, to jest do dyspozycji łódź wiosłowa. Stanica jest otwarta w każdy dzień lipca i sierpnia od 10 do 18. http://oksitpuck.pl/stanica/