Atrakcje turystyczne
W majowy weekend zapraszamy na Hel!
Na początek Polski można przyjechać na cały dzień. Atrakcji wystarczy dla wszystkich – i małych i dużych. Świeże morskie powietrze, zalesienie otoczonego wodą Helu sprzyjają dobremu wypoczynkowi.
Na Helu jest co robić. Już przed wjazdem do miejscowości z szosy widać obiekty Helskiego Kompleksu Muzealnego. Polskie muzeum w niemieckich bunkrach – pozostałościach największego na świecie stanowiska artyleryjskiego baterii Schleswig-Holstein można zwiedzać w godzinach od 10:00 do 16:00 w kwietniu i od 10.00 do 17.00 w maju. Cennik uzależniony jest od ilości obiektów, które chcemy zwiedzić na terenie kompleksu i podany jest na stronie helmuzeum.pl.
Polecamy odwiedziny w fokarium, zlokalizowanym przy bulwarze nadmorskim i czynnym w godzinach od 9:30 do 18:00. Obiekt dostępny jest do zwiedzania za symboliczne 5 zł. Szczególnie atrakcyjne są godziny 11:00 i 14:00 kiedy foki są karmione. Przy fokarium funkcjonuje muzeum z wystawą „Ssaki naszego morza”.
Od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 15:00 do zwiedzania otwarty jest również Dom Morświna. Statyczne i medialne ekspozycje informują o biologii morświnów, zagrożeniach dla ich populacji i sposobach ich ochrony.
W Helu atrakcji jest dużo więcej. Latarnia morska czynna jest w maju od godziny 10:00 do 18:00.
Muzeum Rybołówstwa w dniach 28.04.2018 – 06.05.2018 otwarte będzie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00. Muzeum Helu w kwietniu i w maju bieżącego roku otwarte jest do zwiedzania w godzinach od 10:00 do 17:00.
Już od maja w godzinach od 11:00 do 17:30 czynna będzie „najstraszniejsza atrakcja Półwyspu Helskiego” – Bunkier Makabra XX wieku w oryginalnym wnętrzu schronu 13 Baterii Artylerii Stałej. Stowarzyszenie Alternatywny Cypel przygotowało w nim ekspozycję pokazującą grozę i konsekwencje wojny.
W dniu 28 kwietnia o godzinie 11:00 we wnętrzu stanowiska ogniowego nr 3 przy wejściu na plażę nr 67 stowarzyszenie otwiera kolejną wystawę pt. „Morskie Tajemnice”.
Hel jest znany z dobrej kuchni i funkcjonujących przez cały rok tawern i restauracji. W menu bez trudu znajdziemy dania serwowane w oparciu o świeże bałtyckie ryby. Te z oddalonego o kilkaset metrów portu trafiają najczęściej na talerze do lokali przy ulicy Wiejskiej.
Godne polecenia jest odwiedzenie plaży na helskim cyplu – początku Polski i powrót deptakiem do helskiego portu. Pośród wydm porośniętych lasem tuż nad dzikimi plażami od strony Bałtyku wznosi się Góra Szwedów ze stojącą wieżą latarni morskiej z 1936 roku.
Od strony Zatoki w odległości kilkuset metrów od dawnego portu wojennego na szczycie klifowego brzegu stoją pozostałości helskich bunkrów i dział z czasów II wojny światowej.
Mikołaj Czuba
LOT Kaszuby Północne