Oferta spacerów historycznych wokół punktów Szlaku Historii Militarnej Kaszub Północnych zgromadziła w czerwcowy weekend 12-13 blisko 80 uczestników, głównie lokalną społeczność.
Wydarzenie jak co roku jest okazją poznać bliżej dzieje miejsca, w którym się przebywa.
Przewodnicy oprowadzili do punktów mało uczęszczanych i podzielili się fachową wiedzą historyczną.
W Helu spacerowicze odwiedzili jednego dnia militarne obiekty 27 Baterii Artylerii Stałej, a drugiego stanowisko nr 3 Baterii Schleswig Holstein z użyciem latarek.
Pan Łukasz Wierzbowski ze Stowarzyszenia Heisternest odszyfrowywał z kolei niemieckie nazwy używane podczas II wojny światowej: 2. MDAPlot, 818 Marine Flak Abteilung, MPSie oraz MFSK Hela Wald prezentując w terenie historyczny Hel Bór właśnie.
Osobno pod jego opieką wchodzili uczestnicy na Górę Libek o wysokości 12,5 m n.p.m. Nazwa wywodzi się od statku z Lubeki, który wszedł tu na mieliznę i zatonął. O dniach okupacji pomiędzy Kuźnicą a Jastarnią oraz sytuacji jednostek niemieckich zlokalizowanych wokół niej w ostatnich dniach maja 1945 to tematy poruszane podczas tego spaceru. Uczestnikom pokazywano materialne ślady akcji wojennych, a także znalezione przedmioty po tamtych czasach.
Kolejny spacer rozpoczął się przy miejscu pamięci, a dokładnie cmentarzu poległych w 1945 roku w Chłapowie, gdzie znajduje się 13 mogił zbiorowych. Stamtąd uczestnicy wybrali się doliną wąwozu chłapowskiego w kierunku Przylądka Rozewie, gdzie stoi obelisk z tablicą Zaślubin Polski z Morzem, a spacer zakończono przy latarni morskiej w Rozewiu.
We Władysławowie na osiedlu Szotland przy pomniku męczenników Wielkiej Wsi wystartowała piesza wędrówka w kierunku portu. Sporo wątków z okresu II wojny światowej, ale też samej miejscowości opowiedziała przewodniczka.
W niedzielne popołudnie dwójka przewodników z Bractwa Spod Nordowej Gwiazdy w epokowych strojach przeszła się po polu bitwy z 1462 roku zapoznając z poszczególnymi fazami bitwy. Rekonstrukcja wydarzenia odbędzie się 7 sierpnia.
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Władysławowo oraz Gminy Krokowa.
Barbara Mudlaff
LOT Kaszuby Północne