Lokalna Organizacja Turystyczna „Kaszuby Północne” zaprasza na wiosenny, terapeutyczny spacer shinrin-yoku z certyfikowanym przewodnikiem Forest Therapy Institute.
9 kwietnia o godz. 12:00 po Celbowskich Alejach (start: centrum wsi Celbowo, 1,5 km na wschód od drogi wojewódzkiej – nieopodal Pałacu w Celbowie)
„A najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać, o niczym nie myśleć.” Wiesław Myśliwski
Czy w dzisiejszych czasach możliwa jest harmonia człowieka z naturą? Oczywiście, a doskonałym jej przykładem są aleje przydrożne, w cieniu których wędrujemy zapewne od starożytności. Aleje: jesionowa, lipowa i dębowa zlokalizowane na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Celbowie stanowią jedno z ciekawszych założeń ogrodowych na Kaszubach Północnych, wkomponowane w krajobraz Kępy Puckiej oraz przecinającej ją doliny Błądzikowskiego Potoku. Sędziwe szpalery drzew pamiętają jeszcze czasy przedrozbiorowe! Pierwotna funkcja alei to ochrona podróżnych przed słońcem, deszczem i wiatrem. Drzewa podnosiły komfort podróżowania – zacieniały drogę i dawały poczucie bezpieczeństwa wędrowcom opuszczającym schronienie. Dziś wiemy, że obecność drzew w krajobrazie zmniejsza poziom stresu, napięcia i w wielu innych aspektach wspiera nasz dobrostan.
Doświadcz tego z nami!
Shinrin-yoku (jap. 森林浴; kąpiel leśna) to prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą (głównie środowiskiem leśnym) powstała w Japonii, początkowo popularna na Dalekim Wschodzie, obecnie na całym świecie. Polega na wolnych, relaksacyjnych spacerach i odbiorze naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Może być wykorzystywana jako technika profilaktyczna, rehabilitacyjna lub wspomagająca leczenie. Zanurzenie się w leśną atmosferę przywodzi na myśl zanurzenie się w wodzie – do czego właśnie nawiązuje nazwa.
Leśna terapia ma wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych, m.in. pomaga zredukować stres, obniża ciśnienie, poprawia odporność. Japońscy lekarze już od ćwierć wieku, a od niedawna również fińscy, przepisują leśne kąpiele na receptę. To tzw. zielona recepta.
Las ze swym bogactwem (fitoncydy, monoterpeny, bakterie glebowe, powietrze, światło, dźwięki...) ma przebadany wpływ na nasze zdrowie. A dzięki obecności przeszkolonego przewodnika i ćwiczeniom relaksacyjnym oraz uważnościowym można zanurzyć się w nim wszystkim zmysłami. Przejdziemy się po lesie szlakiem naszych zmysłów!
Jeśli potrzebujesz pogłębionej relaksacji, uważnego spotkania z naturą, skorzystaj z zaproszenia.
Jedna sesja shinrin-yoku trwa od 2 do 4 godzin, w zależności od chęci i możliwości grupy, pogody, itd. Spacer odbywa się w grupie. Liczba uczestników: max. 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Miejsce można rezerwować mailem:
. W treści zgłoszenia proszę podać imię i nazwisko oraz nr telefonu uczestnika (na potrzeby bezpieczeństwa na czas spaceru).
Szczegółowe informacje podamy mailowo na kilka dni przed wydarzeniem.
Koszt: bezpłatnie.
Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Puck.
Więcej o kąpielach leśnych i terapii lasem można poczytać tutaj: https://www.facebook.com/sensuszlakiem/.