W dniu 16 października br. poznaliśmy wyniki 32. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
"Jest to wydarzenie cykliczne od lat promujące publikacje o tematyce krajoznawczej i turystycznej, przekazujące wiedzę o bogactwie i dorobku kulturowo-historycznym naszego kraju. Krajoznawstwo służy edukacji społecznej, humanizacji społeczeństwa, budzi wrażliwość i poczucie odpowiedzialności wobec środowiska przyrodniczego, uczy szacunku dla pamiątek przeszłości. Przewodnią myślą polskiego krajoznawstwa było zawsze aktywne uczestnictwo w podstawowych patriotycznych nurtach życia narodu i państwa. W najbliższym zaś czasie do głównych działań krajoznawczych powinno należeć przeciwdziałanie widocznemu kryzysowi wartości, odbudowanie polskiej, a także regionalnych tożsamości kulturalnych, ochrona przyrody i krajobrazu kulturowego – pojmowanych jako wartości naczelne oraz krajoznawcze przygotowanie do harmonijnego życia w nowym ładzie polskim i europejskim. Tylko poczucie wartości Ojczyzny oraz świadoma, a niewymuszona akceptacja własnego kraju pozwoli człowiekowi przynależeć do kultury uniwersalnej. Należy konsekwentnie dążyć – zarówno w ruchu turystycznym jak i szerokim procesie wychowawczym – do podkreślania otwartości polskiej kultury i szerokiego popularyzowania wartości polskiego piśmiennictwa krajoznawczo-turystycznego. Organizatorzy dążą do tego, aby Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej przyczynił się do promocji książki w postaci tradycyjnej oraz do upowszechnienia wiedzy o walorach krajoznawczych Polski."
Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Książka fotograficzna "Naturalnie, Kaszuby Północne", która jest pokłosiem pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej: https://naturalnie.kaszubypolnocne.pl/ uplasowała się na III miejscu w kategorii albumy krajoznawcze!
Koordynatorem 32 edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki jest Centralna Biblioteki PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie, która współpracuje z Komisją Krajoznawczą Zarządu Głównego PTTK, Wielkopolskim Klubem Publicystów Krajoznawczych PTTK w Poznaniu oraz Oddziałem PTTK „Mazowsze” w Warszawie.
Jury 32 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej obradowało w dniach 11–12 października 2024 roku w siedzibie Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego w składzie:
- Andrzej Tomaszewski (Polskie Towarzystwo Wydawców Książki),
- dr Wiesław Ostrowski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego),
- dr Dariusz Kużelewski (Główna Komisja Rewizyjna ZG PTTK),
- Marek Lawin (Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK),
- Małgorzata Pawłowska (Komisja Krajoznawcza ZG PTTK, Centralna Biblioteka PTTK),
- Zbigniew Szmidt (Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych)
- dr Szymon Bijak (Komisja Krajoznawcza ZG PTTK),
- Maria Janowicz (komisarz Przeglądu).
Publikacje zgłoszone do udziału w Przeglądzie oceniane były w sześciu kategoriach:
- albumy krajoznawcze,
- przewodniki,
- monografie,
- mapy i atlasy,
- wydawnictwa dla dzieci,
- inne opracowania krajoznawcze.
Przedmiotem oceny Jury była krajoznawcza zawartość publikacji oraz forma prezentacji walorów opisywanego terenu:
- w zakresie walorów treściowych:
- jakość dokumentacji krajoznawczo-turystycznej,
- język i styl wypowiedzi,
- użyteczność w zakresie informacji krajoznawczej i turystycznej.
- w zakresie sztuki edytorskiej:
- opracowanie graficzne i estetyczne,
- staranność opracowania edytorskiego,
- jakość poligrafii.
W 32 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej wzięło udział 71 uczestników, którzy w 107 zgłoszeniach przysłali 125 tomów publikacji, w tym dwa zgłoszenia w postaci e-booków.
Jury na podstawie sumy punktów nagrodziło wydawców następujących pozycji:
Kategoria ALBUMY KRAJOZNAWCZE
I miejsce
W sercu puszczy. Ziemia Mielecko-Kolbuszowska, tekst Marek A. Stańkowski, fot. Andrzej i Zbigniew Kożuchowscy i in., Wydawnictwo Libra PL, Rzeszów 2023.
II miejsce
Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera. By człowiek wiedział, na co patrzy, i rozumiał, gdzie żyje…, red. Magdalena Górniak-Bardzik, Muzeum Wsi Opolskiej, Opole 2024.
III miejsce
Naturalnie, Kaszuby Północne: album fotografii przyrodniczej, Tamara Antonowicz i in. Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne” Lokalna Organizacja Turystyczna, Kłanino 2023.
Źródło: Przegląd 2024 - Protokół jury - przegladksiazki.pttk.pl
Dostępny tutaj: Album fotografii przyrodniczej "Naturalnie, Kaszuby Północne" (kaszubskaksiazka.pl)
2024-10-17