Wiosną przyroda Kaszub Północnych najszybciej się zmienia. Jej nadejście zwiastują dalecy ptasi przybysze, którzy zatrzymują się tu w drodze między ciepłymi krajami a Arktyką. To najlepszy okres do obserwacji ptaków migrujących. Zanim nadejdą ciepłe dni i rośliny Nordy obudzą się do życia, na wybrzeżu Zatoki Puckiej, zwłaszcza w okolicach Cypla Rewskiego, tworzą się niezwykłe spiętrzenia kry, a na plażach otwartego Bałtyku można znaleźć kawałki bursztynu, wyrzucone przez fale zimowych sztormów.
Latem, kiedy Półwysep Helski przyciąga turystów pięknymi piaszczystymi plażami, a nad Zatokę Pucką zjeżdżają miłośnicy windsurfingu, warto zajrzeć w miejsca bardziej ustronne, umożliwiające spotkanie oko w oko z dziką przyrodą Kaszub Północnych. Wybierając się na spacer po lesie lub spływ kajakowy, można obserwować zwierzęta, nie płosząc ich. Lato na Nordzie to także najdłuższe w Polsce dni i białe noce, które warto spędzić na plaży, spoglądając na niecodzienne zjawiska na niebie.
Nadejście jesieni na Nordzie zwiastują dalecy ptasi przybysze, zatrzymujący się w drodze między Arktyką a cieplejszymi krajami. Ich wędrówki zaczynają się tutaj już w lipcu. Kiedy kończy się sezon wakacyjny, przyroda wraca do swojego naturalnego rytmu. Dni są wciąż długie i ciepłe, woda w Bałtyku sprzyja kąpielom, a lasy przybierają piękne, złociste barwy. W kolejnych miesiącach na wybrzeżu można obserwować interesujące zjawiska geologiczne, wędrowanie wydm i świeże osuwiska na klifach.
Zimą na Nordzie brzegi Bałtyku smagają surowe wiatry, a podczas sztormów potężne morskie fale pochłaniają całe odcinki plaż i stromych klifowych wybrzeży. Na plaży gromadzi się kidzina, czyli nanoszone przez fale szczątki organiczne, wśród których można znaleźć kawałki bursztynu. Na Zatoce Puckiej zimują ptaki. Podczas najdłuższych w ciągu roku nocy na niebie pojawia się zorza polarna. Puste wybrzeże morskie zaprasza do długich spacerów, podczas których można wdychać czyste i nasycone jodem powietrze.