Gmina Kosakowo
Lokalizacja
O gminie
Gmina Kosakowo jest malowniczo położona nad wodami Zatoki Puckiej i Gdańskiej. Wody obu zatok rozdziela piaszczysty, usypany przez prądy morskie Cypel Rewski, zwany po kaszubsku Szpërkiem. U nasady cypla znajduje się powstała w 2004 r. Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza oraz Krzyż Morski z ramionami w kształcie kotwic.
Gmina Kosakowo stanowi północno-wschodnią część województwa pomorskiego. Północną granice z gminą Puck wytyczają kanał Łyski i Leniwy, naturalną granicą wschodnią jest linia brzegowa Morza Bałtyckiego. Od strony południowej i zachodniej gmina graniczy ze zurbanizowanymi obszarami Gdyni i Rumi. Gmina położona jest na terenie dwóch mikroregionów: Kępy Oksywskiej i Pradoliny Kaszubskiej. Terytorium gminy zajmuje 50 km2, zamieszkuje go około 12 000 osób.
Gmina posiada piękną, unikalną przyrodę. Na terenie gminy znajdują się: Rezerwat Przyrody Beka, Klif Mecheliński, Czapliniec w Mostach, Rezerwat Przyrody Mechelińskie Łąki, gdzie znaleźć można największe w Europie siedlisko mikołajka nadmorskiego oraz czapli siwej. Jest to też wymarzone miejsce dla spragnionych kąpieli morskich i słonecznych. Rewa posiada wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych. Na jej terenie działają szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest bogata oferta imprez i wydarzeń. Są to m.in.: Festiwal Piosenki Dziecięcej, Puchar Polski w Kitesurfingu, Uroczystość Wmurowania Tablic w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza, Miss Polski Ziemi Kaszubskiej, Dni Gminy Kosakowo, Festyn Kaszubski, Festiwal Piosenki Żołnierskiej.
Przez cały rok można korzystać z dobroczynnego wpływu klimatu i wypoczywać w otoczeniu czystych plaż, wspaniałych krajobrazów, unikalnych form ukształtowania terenu i bogactwa przyrody.
Historia
Pierwsze wzmianki o terenach dzisiejszej Gminy Kosakowo pojawiły się w zapiskach historycznych pochądzących z XIIIw., kiedy to ksieżna Zwinisława za zgodą małżonka Mściwoja i przekazuje całą Kępę Oksywską (Terra Oxiwia) zakonowi Norbertanek z Żukowa. O dalszych dziejach tych ziem decyduje Świętopełk II w 1224r. zmieniając decyzję swych rodziców i darując północną część Kępy Cystersom z Oliwy. W dokumencie owej darowizny pierwszy raz wymienione zostały nazwy poszczególnych miejscowości tego terenu m.in. Kosakowa-Kossakewitz. Wkrótce Cystersi zakładają w miejscowosći Mosty ośrodek administracyjno-gospodarczy - "grangię" - obejmującą swym zasięgiem obszar od Rewy, Mechelinek a po Kosakowo, Dębogórze, Rumię. Budują też letnią rezydencję opata wraz z kaplicą.
Panowanie krzyżackie rozciągnęło się na lata 1309-1466. W tych czasach terenami nadmorskimi zarządzał Urząd Rybacki z siedzibą w Pucku.
Po nastaniu Rzeczpospolitej nastąpił krótki okres stabilizacji, podczas którego bogaciła się szlachta i klasztory. Jednak w czasie wojen następowała ruina całej gospodarki.
Po pierwszym rozbiorze Polski dokonano seklaryzacji dóbr klasztornych. Władze pruskie na bazie organizacji Cystersów powołują "Królewska Domenę Rentową" wcielajac w nią Gdynię i Grabówek. W roku 1819 domenę przeniesono do Sopotu. W tym okresie najprawdopodobniej zbudowano dworek (obecnie odrestaurowany) i zbytkowa Aleja Lipowa w Mostach.
Po odzyskaniu niepodległości i zaślubinach z morzem 10 lutego 1920r. powołano do życia powiat pucki, który w 1926r. nazwano morskim.
Po zajęciu tych ziem w 1939 przez hitlerowców następuje okrez terroru (Piaśnica). Zmuszanie do przyjęcia list narodowościowych niemieckich, pobór młodych ludzi do Wehrmachtu. Samoobroną ludności stają się organizacje ruchu oporu. Jedna z takich grup była "Grupa Dębogórska" Gryfa Pomorskiego pod dowództwem Bernarda Grablowskiego, działała w Dębogórzu.
W latach 1945-1954 powiat morski swą siedzibę miał w Wejherowie. Od 1954r. Puck stał się znowu miastem powiatowym, pozostał nim aż do zmian administacyjnych dokonanych przez ekipę Gierka. Od tego czasu Gmina Kosakowo prowadzi działalność we własnym zakresie. W 1989 wraz z przemianami w naszym kraju Gmina Kosakowo staje się w pełni funkcjonującą jednostką samorządową wchodzacą w skład województwa pomorskiego.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt