Smagane surowymi wiatrami brzegi Bałtyku oraz najbardziej nasłoneczniona zatoka w Polsce – Zatoka Pucka. Zimą można obserwować zorzę polarną. Zmiany pór roku zwiastują tu dalecy ptasi przybysze, zatrzymujący się jesienią i wiosną w drodze między Arktyką a cieplejszymi krajami. Choć to nie pojezierze, znajdują się tu najczystsze z polskich jezior. Oto Kaszuby Północne, gdzie można odkrywać niezwykłe krajobrazy, zjawiska przyrodnicze oraz rośliny i zwierzęta, których próżno szukać w innych regionach Polski.
Cieszymy się bardzo, że oddajemy w Państwa ręce przewodnik przyrodniczy po Kaszubach Północnych, który odkrywa przed nami piękne krajobrazy, zjawiska przyrodnicze, a także rośliny i zwierzęta niespotykane w innej części kraju. Opisujemy w nim ostoje przyrody i obszary chronione, często o szczególnych walorach, a także prowadzące przez nie ścieżki edukacyjne. Nawigujemy, gdzie można obejrzeć sezonowe zjawiska. Proponujemy również trasy turystyczne dla pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych. Wspominamy przy tym o historii, kulturze i zwyczajach kaszubskich, często prezentowanych podczas cyklicznych wydarzeń. Przystępny język i liczne fotografie przyrodnicze mają ułatwić przyswajanie wiedzy ekologicznej, podnoszenie świadomości i zachowań proekologicznych, a także uwrażliwić odbiorców na otaczającą naturę i szacunek wobec niej.
Kto napisał?
Autorzy to Piotr Kowalewski - przyrodnik, przewodnik i pilot wycieczek
oraz Katarzyna Rosińska i dr inż. Jarosław K. Nowakowski (ornitologia).
Przewodnik i mapy terenu to efekt współpracy i konsultacji wielu osób i instytucji: Powiatu Puckiego, Miasta Hel, Gminy Jastarnia, Gminy Władysławowo, Gminy Krokowa, Gminy Puck, Miasta Puck, Gminy Kosakowo, Powiatu Wejherowskiego, Miasta Wejherowo, Gminy Gniewino, Fundacji Akcja Bałtycka, Uniwersytetu Gdańskiego, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej pod kierownictwem Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne” Lokalna Organizacja Turystyczna oraz firmy Amistad Sp. z o.o.
Gdzie i kiedy będzie można poczytać?
Przewodnik w formie e-publikacji dostępny jest tutaj: https://bit.ly/2PfIcOV
Mapy terenu do zobaczenia tutaj: https://bit.ly/2G0MFFS
Nakład i dystrybucja
Przewodnik w formacie A5 zostanie wydrukowany nakładem 10 000 egzemplarzy w języku polskim, opracowaliśmy też wersję angielską, mapy terenu z kolei w formacie A3 po 15 000 egzemplarzy na każdą porę roku. Publikacje trafią do członków LOTu Kaszuby Północne, do punktów informacji turystycznej w powiecie puckim i wejherowskim, a także na targi turystyczne, wizyty studyjne, akcje promocyjne w roku 2019.
Operacja została zrealizowana ze środków pozyskanych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju 2014-2020 Stowarzyszenia Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka.
Udanych spotkań z przyrodą po lekturze przewodnika!