Wydarzenie "Missa Pro Pace" odbędzie się 15 sierpnia 2023 roku, o godz. 20:00 w Kościele pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu.
"Missa pro pace" to koncert dialogowy – zaaranżowany w oparciu o XV-wieczny rękopis cysterski, tzw. „Graduał Żarnowiecki”. Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi graduału, będącej własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Projekt jest wartościowy i unikalny ze względu m.in. na fakt, że przedmiotowy madrygał przez kilkuset lat był w ukryciu skarbca, w 2019 roku został odnaleziony, a muzyka w nim zapisana została wskrzeszona. Propozycja odtworzenia XV-wiecznych motywów sakralnych wprowadza nową jakość do ogólnopolskiego życia kulturalnego. Odniesienie do korzeni i historii propaguje postawy oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. Wspomniany Dialog polega na „rozmowie” muzyki dawnej i współczesnej. Zaangażowani artyści to wybitni przedstawiciele młodego pokolenia.
Na koncert składa się wykonanie dialogu wokalno - instrumentalnego: Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium,Sanctus, Agnus dei, Communio. Utwory śpiewane są w języku oryginalnym - łacińskim. Ponadto jeden z utworów - "Gloria" - został przetłumaczony na język kaszubski (język lokalnej społeczności etnicznej, zamieszkującej ten teren od setek lat), co stanowi klamrę w połączeniu kultur i dziejów. Elementem wyróżniającym koncert na tle innych ofert muzycznych jest wykonanie oryginalnej wersji chorału - jednogłosowego śpiewu, zastosowanie improwizacji muzycznej realizowanej w oparciu o oryginalne melodie graduału oraz zaproszenie widowni - uczestników wydarzenia do czynnego wykonania utworu "Gloria". Uczestnicy przed koncertem otrzymają broszury informacyjne wraz z tekstem do recytacji.
Twórcza interpretacja sakralnych motywów muzycznych z XV wieku tworzy nowatorską ofertę muzyczną, kultywuje tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa kultury polskiej. Przetworzenie istniejących w kulturze lokalnej wątków, przy połączeniu tradycji i nowoczesności jest poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań artystycznych. Propagowanie tych dokonań w kraju jest również promocją dla artystów - twórców i miejscowości, z której wywodzi się podstawa działania artystycznego - Żarnowiec.
2023-07-28