Szlak Latarni Morskich Północnych Kaszub
Lokalizacja
Szlak Latarni Morskich
Latarnie morskie wskazują drogę do macierzystego portu marynarzom i żeglarzom. Ich światło wskazuje bliskość brzegu i bezpiecznego, zacisznego postoju przed dalszą wędrówką po morzach i oceanach. „Światło nadziei” zapalali już starożytni Egipcjanie.
Na Nordzie możemy podziwiać 3 z 15 rozsianych nad brzegiem Bałtyku tych nie zwykłych obiektów.
- Rozewie
Początki latarni w Rozewiu sięgają średniowiecza, obecna budowla jest jednym z najstarszych obiektów techniki nawigacyjnej. Latarnia została uruchomiona w 1822 roku, lecz uległa kilkakrotnym przebudowom w XIX i XX wieku. W 1978 roku podwyższono latarnię dostawiając 8 -metrowy segment. Jej całkowita wysokość wynosi 33 metry.
W budynku latarni znajduje się Muzeum Latarnictwa Morskiego utworzone w latach 60., w którym zobaczymy wystawy poświęcone historii latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Jak głosi legenda w jednym z pokoików latarni mieszkań Stefan Żeromski, pisząc powieść „Wiatr od morza".
- Jastarnia
Obecną latarnię wybudowano w 1950 roku, jako uzupełnienie nawigacyjne Półwyspu Helskiego. Jest najmniejszą polską latarnią, mierzy nieco ponad 13 metrów. Tworzy ją pomalowana w biało -czerwone pasy kolumna, zakończona stożkowym dachem. Latarnia nie jest dostępna do zwiedzania, ale niedaleko niej znajduje się była obserwacyjna wieża wojskowa, na którą za symboliczną złotówkę można wejść i podziwiać zarówno latarnię, jak i okolicę.
- Hel
Obecna latarnia stoi tuż obok miejsca, w którym stała latarnia zburzona w trakcie działań wojennych 1939 roku. Jest to ośmiokątna, smukła, czterdziestometrowa wieża, o zwężającym się ku górze przekroju, zbudowana z ciemnoczerwonej cegły i zakończona małą galerią z laterną. Na szczycie dachu nieustannie kręci się antena radaru. Ma ona bardzo duże znaczenie dla statków zmierzających lub wypływających z Gdyni lub Gdańska.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt