Osada Sławutowo
Lokalizacja
Osada Średniowieczna Sławutowo
Warsztaty rzemieślnicze:
Warsztaty piekarski:
Podczas warsztatu dowiemy się co jedli nasi przodkowie, zapoznamy się z takimi pojęciami jak stępa czy ziarno, zobaczymy jak powstawała mąka. Na koniec uczestnicy samodzielnie przygotują podpłomyka czyli placek słowiański, który zjedzą z dżemem.
Warsztat garncarski:
Zapraszamy do udziału w zajęciach garncarskich podczas których dowiemy się jakie znaczenie miała ceramika od neolitu do czasów etnograficznych, z czego je wykonywano, jak wypalano i jakimi metodami je wyrabiano. Podczas warsztatu uczestnicy wykonają samodzielnie prace z gliny, które zabiorą na pamiątkę.
Warsztat tkacki lub filcowanie:
Czy wiecie, że wełnę można pozyskać praktycznie z każdego zwierzęcia, a z włókna pokrzywy można uszyć całkiem niezłą sukienkę czy spodnie? Podczas warsztatów dowiemy się jak i z czego można pozyskać wełnę, z jakich roślin wydobyć włókna na materiał, jak tkano i filcowano w dawnych czasach. Sami będziecie mogli spróbować swoich sił w tkactwie na ramkach lub filcowaniu, a zrobione prace będą wspaniałą pamiątką i nauką poszanowania dla ciężkiej pracy jaką wykonywali nasi przodkowie. Zapraszamy na warsztaty tkackie i filcowanie.
Zdobnictwo w skórze:
Podczas tego warsztatu uczestnicy dowiedzą się czym jest pismo runiczne, a także jakie występowały metody zdobienia w epoce wczesnego średniowiecza. Rzemieślnicy opowiedzą również o poszanowaniu przyrody i jej dóbr z których korzystali Słowianie. Każdy uczestnik warsztatu otrzyma kawałek skóry, który będzie mógł ozdobić pismem runicznym oraz wzorami z wczesnego średniowiecza.
Warsztaty bursztynnicze:
Słowiańska nazwa bursztynu to jantar - została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy Jainitar – żywica morska – złoto Bałtyku. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się skąd bierze się bursztyn, jak się go wydobywa oraz obrabia, jakie ozdoby robiono i jakie miały znaczenie gospodarcze. Każdy z uczestników dostanie trzy bryłki bursztynu, które pod okiem eksperta wyszlifuje, nawierci, obrobi i na pamiątkę zabierze do domu.
Cennik:
warsztat piekarski – 6 zł
warsztat garncarski – 7 zł
warsztat tkacki, filcowanie – 7 zł
zdobnictwo w skórze – 8 zł
bursztynnictwo – 12 zł
kontakt:
tel. kom.: 604 148 233
lub 608 762 030
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt