Przylądek Rozewie
Lokalizacja
To najbardziej na północ wysunięty polski przylądek, gdzie znajdują się dwie latarnie morskie. Przy wyższej latarni (wys. 33 m) znajdują się trzy pomniki. Pierwszy wzniesiono z łamanego kamienia na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie 10 II 1920 r.
Pomnik ustawiono w miejscu długo uważanym za najsilniej wysunięty na północ punkt Polski. Może wiązać się to z przekazem, iż zaślubiny z morzem dokonane na Zatoce Puckiej zostały przez gen. Hallera powtórzone nad otwartym morzem dzień później.
Drugi, to pięcioboczny głaz, który upamiętnia radzieckich lotników poległych w dniu 13 lutego 1945 roku. Była to załoga samolotu A-20 „Boston", który podczas ataku został uszkodzony. Wówczas pilot skierował samolot na niemiecki okręt, przyczyniając się do jego zatopienia przy Rozewiu. Jest to jedyny znany akt „kamikaze” na Bałtyku, a razem z pilotem zginęli nawigator i strzelec. Obecnie głaz jest pozbawiony tablicy pamiątkowej i śmigła (2014).
Trzecim pomnikiem jest popiersie pisarza Stefana Żeromskiego. Obok znajduje się izba pamięci pisarza i ciekawe muzeum latarnictwa.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt