Dwór Jackowo
Lokalizacja
O samej wsi Jackowo po raz pierwszy dowiadujmy się w 1377 roku z Woskowych Tablic Kopenhaskich, z kolei w księdze komturstwa gdańskiego Jatzkow widnieje jako miejscowość założona na prawie polskim.
Ród Jackowskich, później von Jatzkow, to znana na Pomorzu rodzina szlachecka właścicieli ziemskich, do których w różnych okresach dziejów należały liczne okoliczne majątki, Biebrowo, Sasino, Przebendowo, Kierzkowo, a nawet dobra rzucewsko-wejherowskie w 1711 r. Przedstawiciele rodu pełnili wiele ważnych funkcji w powiecie lęborskim, czy nawet Sejmie Rzeczypospolitej.
Kolejni niemieccy właściciele to również dwie rodziny, których nazwiska pojawiają się przy wielu majątkach ziemskich powiatu lęborskiego a więc kolejno von Somnitz (1784-1829) oraz Fliessbach (do 1945 r). Dosyć rozległy majątek przynosił dochody nie tylko z upraw rolniczych, ale również odnosił sukcesy w hodowli koni ciepłokrwistych na bazie hodowli wschodniopruskiej.
Sam budynek dworu powstał w 1804 roku, z racji funkcji mieszkalnej dla wielopokoleniowej rodziny posiadał dość spore gabaryty. Korpus główny zbliżony kształtem do prostokąta przebudowywano i rozbudowano wielokrotnie, m.in. latach 1908-1910 o skrzydła boczne, architektonicznie nawiązując do neoklasycyzmu. Poprzez swoje funkcje i zmiany stał się pałacem dwukondygnacyjnym, z dwiema salami balowymi, biurem zarządcy, salami bawialnymi i jadalnymi, oraz pokojami dla gości i sypialniami.
Obok pałacu funkcjonował rozbudowany folwark, gorzelnia, tartak, stajnie, a na północy w lesie młyn rzeczny. Ostatni właściciele byli prekursorami w dziedzinie turystyki, ponieważ posiadali swój domek letniskowy na plaży, niestety zniszczony przez czerwonoarmistów w 1945 r.
Obecnie działa w zabudowaniach pofolwarcznych pensjonat agroturystyczny w dawnej gorzelni oraz szklarni, jednak niebawem właściciele planują udostępnienie także samego pałacu, który przechodzi gruntowną renowację. Wokół rozpościera się XVIII-wieczny park, z bogatym drzewostanem, gdzie spotkać możemy wiązy szypułkowe, lipy drobnolistne, platany, kasztanowce, daglezje i buki.
Do atrakcji tego miejsca zaliczyć należy stadninę koni, oraz saunę, zaś niepodważalnym atutem miejsca są pobliskie lasy i nieduża odległość do morza. Otwarto tu parę lat temu „Powidoki”- Miejsce Spotkań z Uważnością, czyli miejsce odpoczynku i kontemplacji.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt