Dwór Kurowo
Lokalizacja
Sama wieś Kurowo pojawia się w literaturze po raz pierwszy w 1397 roku, kiedy to 17 czerwca gdański komtur zakonu krzyżackiego Albrecht von Schwarzburg mianuje sołtysem Kurowa Stefana Leslawicza.
Wieś została powołana na prawie chełmińskim, po 5 latach zarządcami byli Jacob i Wojciech von Kurow, jak wynika z ksiąg lęborskiego sądu z 1402 roku.
W latach 1638-1803 Kurowo pozostaje w rękach rodziny Krokowskich z linii osieckiej, również jako lenno. W 1803 r. sprzedane rodzinie Jasmund, a poprzez ich następców -rodzinę Bülow-Kummerow odsprzedane pokrewnej rodzinie Fliessbachów za 19 tys. talarów w 1819 roku.
Głowa rodu Carl Georg Fliessbach był także właścicielem Jackowa, Choczewka i Lędziechowa. Trzykrotnie żonaty, miał 12 dzieci, tak więc był założycielem rodu Fliessbachów ze znacznymi osiągnięciami gospodarczymi na terenie powiatu lęborskiego i całego Pomorza.
Rodzina ta przebywała na dworze aż do wiosny 1945 roku, dzieląc tragiczne losy większości właścicieli niemieckich majątków. Ostatni przedwojenny właściciel Gerhard Fliessbach– dyrektor ds. rolnictwa na Pomorzu został zastrzelony przez czerwonoarmistów, żona Eva po kilku miesiącach zmuszona do wyjazdu do Niemiec.
Majątek upaństwowiony po wojnie najpierw należał do Państwowych Nieruchomości Ziemskich, od 1950-1980 do PGR-u, od 1980 do początku lat 90-tych do Stacji Hodowli Roślin. Obecnym właścicielem jest p. Stefan Sieklicki – wykładowca Politechniki Gdańskiej, prowadzący gospodarstwo rolne a także działalność turystyczną.
Sam dwór posadowiony zapewne na miejscu starszych poprzedników jest budynkiem parterowym, niepodpiwniczonym, z poddaszem użytkowym i dachem dwuspadowym, na planie prostokąta, z oficynami bocznymi. Obecny dwór pochodzi z końca XIX wieku, zaś oficyny z lat 1908-1910.
Dworek w Kurowie przeszedł gruntowną rewitalizację, podobnie jak pobliski magazyn zbożowy, a także staw parkowy. Historyczny park częściowo zachowany w stylu angielskim jak i francuskim.
Obiekt wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt