Na całym Półwyspie Helskim ornitolodzy zaobserwowali łącznie 316 gatunków ptaków, natomiast w całym kraju stwierdzono obecność 445. Te liczby pokazują bogactwo miejscowej awifauny. Walory przyrodnicze obszaru bywają niedoceniane, a niedostatecznie zagospodarowany turystycznie okres jesienny jest szczególnie atrakcyjny ornitologicznie.
Wędrówka jesienna skrzydlatych odbywa się nad wąskim pasem lądu półwyspu helskiego lub nad wodą wzdłuż brzegów Zatoki Puckiej. W tym okresie możemy zaobserwować ptaki blaszkodziobe, mewy i siewkowce. I tak też się stało. 15 i 16 października udaliśmy się w teren, aby z jednej strony zobaczyć ptaki, a z drugiej sprawdzić zawartość zatoki. Wyposażeni w lornetki wyglądaliśmy ptaków w okolicach jastarnickiego portu. Zobaczyliśmy całkiem z bliska mewę śmieszkę i srebrzystą, taka śmieszka jest najmniejszą z mew, ma czerwone nogi i dziób. Ukazała się naszym oczom też mewa srebrzysta oraz kaczki. Podglądanie ich wyglądu, zachowania, lotu może zafascynować nawet laika. Kormoranów nie udało się wypatrzeć tym razem.
Zajrzeliśmy też w głąb zatoki, aby przekonać się o bogactwie flory i fauny tego akwenu i znaleźliśmy krewetki oraz fitoplankton. Mieszkańcami zatoki są m.in.: szproty, śledzie, dorsze, lisice, belony, turboty, kraby. Jedno jest pewne: pod wodą jest kolorowo. Zatoka Pucka to wyjątkowy akwen, który stwarza rewelacyjne warunki dla rozwoju roślin i zwierząt.
Przeszliśmy wyznaczoną ścieżką do rezerwatu przyrody „Helskie wydmy”, aby dowiedzieć się jak powstają i wyglądają wydmy od strony morza, dowiedzieliśmy się jak z ruchów eolicznych, czyli przemieszczania się piasków powstał i uformował się półwysep.
„Torfowe Kłyle” to kolejny odwiedzony punkt programu na terenie Jastarni od strony zatoki. Nazwa ta w języku kaszubskim oznacza wyrobiska (doły) torfowe zalane wodą. To zatorfiona równina, głównie bezleśna. Obszar Torfowe Kłyle jest ostoją bogatej awifauny, zwłaszcza w okresie jesiennych wędrówek ptaków. Decyduje o tym mozaika siedlisk jakie tutaj się znajdują. Głębokość torfu zajmuje od 30 do 50 cm, a jego obecność można wytłumaczyć dawniej uprawianą tam ziemią rolniczą.
Możliwości rozbudowy oferty turystycznej o turystykę kwalifikowaną (obserwacja ptaków) poprzez uwypuklenie walorów przyrodniczych Jastarni i okolic jest co nie miara. Obserwacja świata przyrody w wodzie i na lądzie uzmysławia piękno ekosystemu, którego jesteśmy częścią.
Barbara Mudlaff
2015-10-30