Nieprzypadkowo Wejherowo nazywane jest duchową stolicą Kaszub. To tutaj na wzgórzach morenowych ulokowana jest jedna z pereł architektonicznych - Kalwaria Wejherowska z kompleksem 26 kaplic z XVII wieku – miejsce ruchu pielgrzymkowego.
Jak pisze Jadwiga Wilga-Steyer: „Kalwarię Wejherowską rozplanowano na trzech wzgórzach, którym nadano biblijne nazwy – Góra Oliwna, Syjon i Golgota – oraz w sąsiednich dolinach. Tak jak w Jerozolimie toczy tu swe wody Cedron, kiedyś rzeka Biała. Okoliczny las, przez który wytyczono świadomie kształtowane dróżki, tworzą drzewa rodzime, typowe dla kaszubskiego krajobrazu: buk zwyczajny, dąb bezszypułkowy, jesion wyniosły, lipa drobnolistna, sosna pospolita, olcha czarna i grab zwyczajny. Wspaniały, dorodny drzewostan towarzyszy pątnikom i turystom wzdłuż całej ok. 5 km trasy. Początek szlaku zaczyna się za Górze Oliwnej.” Kaplica Wniebowstąpienia, Kaplica Ogrójca, Kaplica Judasza, Kaplica Grobu Matki Bożej, Kaplica Cedronu, Brama Jerozolimska mieszczą się na wzniesieniach Góry Oliwnej. Góra Syjon obejmuje Kaplicę Domu Annasza, Kaplicę Wieczernika, Kaplicę Domu Matki Bożej, Kaplicę Domu Kajfasza, Kaplicę Pałacu Piłata, Kaplicę Pałacu Heroda, Kaplicę Podjęcia Krzyża, Kaplicę Pierwszego Upadku Chrystusa, Kaplicę Spotkania z Matką, Kaplicę Szymona z Cyreny, Kaplicę Weroniki, Bramę łez, Kaplicę Płaczących Niewiast.
Na Górze Golgocie odwiedzimy Kaplicę Trzeciego Upadku Chrystusa, Kaplicę Obnażenia z Szat, Kaplicę Przybicia do Krzyża, Kościół Trzech Krzyży, Kaplicę Matki Bożej Bolesnej, Kaplicę Grobu Chrystusa, Bramę Oliwską. Co ciekawe, pod każdą kaplicą jest garść ziemi z Jerozolimy.
Szlak kalwarii służy do przedstawiania religijnych wydarzeń. W Niedzielę Palmową odbywa się tradycyjne widowisko przypominające biblijny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, w którym aktorami są kaszubscy misternicy. Z kolei w Wielki Piątek kalwaryjskie wzgórza są scenerią dla Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie.
Barbara Mudlaff
Artykuł ukazał się w gazecie Ziemia Pucka.info nr 91, styczeń 2017