W Dębkach przy ujściu Piaśnicy do Bałtyku znajduje się zrekonstruowany słupek graniczny nr 1, który przed drugą wojną światową wyznaczał granicę polsko – niemiecką. W tamtym czasie miejsce to było celem wycieczek Polaków szczęśliwych z powodu uzyskania przez Rzeczpospolitą dostępu do morza.
Na słupku umieszczono napis i datę: Versailles 28.06.1919. To data podpisania w pałacu wersalskim we Francji przez państwa zwycięskie traktatu pokojowego z Niemcami ustanawiającego nowy polityczny ład po zakończeniu I Wojny Światowej. W imieniu Polski podpis pod umową złożyli Ignacy Paderewski oraz Roman Dmowski. W dniu 1 września 1919 roku Polska ratyfikowała postanowienia traktatowe, na mocy których przyznano naszemu krajowi obszar wybrzeża z linią brzegową o długości 147 km. Formalne przejęcie wybrzeża przez administrację II Rzeczypospolitej nastąpiło 10 lutego 1920 roku podczas symbolicznych zaślubin Polski z morzem, dokonanych w Pucku przez gen. Józefa Hallera w otoczeniu członków delegacji rządu i Sejmu II Rzeczypospolitej.
Granica sięgająca morza była spełnieniem marzeń naszych rodaków walczących
o niepodległość kraju, dlatego w tamtym okresie miejsce to, będące wówczas najbardziej
północno – zachodnim kresem, stało się celem wycieczek patriotycznych organizowanych przez polskie organizacje i towarzystwa kombatancko – narodowe.
We wrześniu 1939 roku po zajęciu wybrzeża przez Niemców, ten granitowy kamień – według relacji i opisu lokalnych mieszkańców - został ścięty i zawieziony Hitlerowi jako wojenne trofeum. Z kolei inni świadkowie twierdzą, że słupek przetrwał wojnę i został zniszczony dopiero w późniejszym okresie.
W czerwcu 2012 roku nastąpiło uroczyste otwarcie zrekonstruowanego słupka granicznego dzięki środkom unijnym w ramach małych projektów wdrażanych przez Lokalną Grupę Działania Bursztynowy Pasaż.
Aleksandra Machalska,
KCK w Krokowej
Artykuł ukazał się w gazecie Ziemia Pucka.info nr 95