Otwarty i serdeczny Puck potrafi być zarówno relaksacyjną oazą, jak i miejscem świetnej zabawy. Nadmorskie położenie, przyjazny klimat, wspaniałe widoki, wyjątkowo zaciszne parki i skwerki sprawiają, że chce się tu przyjeżdżać i powracać.
Puck przyciąga zarówno walorami przyrodniczymi, jak i swoją długą historią. Jego centralnym miejscem jest stare miasto z rynkiem i uliczkami z połowy XIV wieku. Rynek, czyli Plac Wolności jest miejscem o unikatowym klimacie i formie ze względu na średniowieczny układ urbanistyczny z kamienicami z XVIII/XIX wieku oraz XIX-wiecznym ratuszem. Warto zaznaczyć, że na płycie rynku ciemniejszym kolorem wyróżniono zarys fundamentów starszych puckich ratuszy. Obecny ratusz został wzniesiony w latach 1863-65 i na jego głównej sali odbywają się posiedzenia Rady Miasta oraz okolicznościowe koncerty czy wystawy otwarte dla publiczności. Wyjątkowość miejsca podkreśla też monumentalnie wznosząca się ponad rynkiem wieża kościoła z XIV wieku. Część budynków okalających płytę rynku wzorowana była na mieszczańskich kamienicach Gdańska. Kamienice o starszych piwnicach zostały wzniesione w konstrukcji murowanej i szachulcowej (XVI-XIX wieku), z elewacjami z XIX-XX wieku w stylistyce eklektycznej lub neogotyckiej.
Dawniej, ale też dzisiaj centrum miasta pełni rolę handlową. Plac Wolności po rewitalizacji tętni życiem. Tutaj w sezonie letnim turyści mogą rozpocząć zwiedzanie miasta z bezpłatnym przewodnikiem turystycznym, usiąść przy fontannie lub w kawiarni czy restauracji.
Na rynku organizowane są wydarzenia kulturalne: koncerty, jarmarki, festyny, obchody świąt, a także liczne wystawy. Obecnie można podziwiać eksponaty biżuterii miejskiej, które łączą historię tego miejsca ze współczesnym pojmowaniem sztuki. Warto tu przyjechać, bo za każdym razem Puck potrafi zaskoczyć.
Jakub Groenwald
Artykuł ukazał się w gazecie Ziemia Pucka.info nr 90, grudzień 2016