Rekonstrukcje dostarczają wiedzy o tym, jak żyli nasi przodkowie i stanowią coraz większą część atrakcji dostępnych dla turystów. Obok odrestaurowanych zamków i pałaców z funduszy unijnych zrekonstruowano Osadę Łowców Fok i Osadę w Sławutowie. Ma powstać cyfrowa, trójwymiarowa rekonstrukcja średniowiecznego portu, którego pozostałości spoczywają na dnie Zatoki Puckiej. Stowarzyszenia działające na Ziemi Puckiej odtwarzają ważne wydarzenia historyczne. Czy to słuszny kierunek rozwoju?
Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie położony jest na brzegu Zatoki Puckiej na Cyplu Rzucewskim. Pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadzono tu w latach 30 tych XX wieku. Kolejne badania archeologiczne potwierdziły zasiedlenie tego terenu w V wieku przed naszą erą. W 2013 roku powstał tu Park Kulturowy ze ścieżką dydaktyczną, na którą składają się rekonstrukcje archeologiczne. Park składa się między innymi z chaty słupowej, półziemianki, grobu, punktu widokowego na Zatokę Pucką i Ryf Mew, pracowni kamieniarskiej, pieca garncarskiego, paleniska, chaty kaszubskiej, chaty szamana. W pobliżu znajduje się duży parking, stadnina koni oraz Zamek Jana III Sobieskiego w Rzucewie. Brzegiem biegnie szlak rowerowy Pierścienia Zatoki Puckiej. Już od maja w Osadzie Łowców Fok odbywają się imprezy biegowe, dla dzieci, festyny i inne o których bieżące informacje znajdują się na stronie rzucewo.com lub oksitpuck.pl.
Osada Słowiańska w Sławutowie położona jest na skraju Puszczy Darżlubskiej przy drodze leśnej, która wkrótce ma zostać pokryta asfaltem i połączyć Puck z Wejherowem. Jest to rekonstrukcja Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X w. Na powierzchni zbliżonej do powierzchni boiska piłkarskiego stoi osiem chat zbudowanych z drzewa i ogrodzonych drewnianymi palami. Obiekt przenosi zwiedzających w świat rozwiniętych rzemiosł, tradycji i obrzędów sprzed 1000 lat. W Osadzie poznasz garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala, czy zielarza, zobaczysz jak żyli, pracowali czy jedli nasi przodkowie. „Osada Sławutowo” pełni funkcję kulturową, edukacyjną i turystyczną. Na miejscu prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Więcej informacji odnaleźć można na stronie slawutowo.pl.
W ramach projektu Virtual Arch ma powstać warta 140 000 euro komputerowa rekonstrukcja średniowiecznego portu, którego pozostałości spoczywają na dnie Zatoki Puckiej. Instalacja do trójwymiarowej rekonstrukcji przygotowana we współpracy z UMK w Toruniu ma stanąć w budynku bosmanatu w porcie rybackim w Pucku. Będzie ją tam można obejrzeć na przełomie 2018 i 2019 roku. Kolejnym zadaniem ma być przygotowanie podwodnej ścieżki historycznej dla nurków.
D- Day na Helu jest największym plenerowym wydarzeniem i na stałe wpisał się w kalendarz imprez Ziemi Puckiej. Co roku w drugiej połowie sierpnia rekonstruowane są walki prowadzone w Normandii przez sprzymierzonych przeciwko hitlerowskim Niemcom. Szczególną wagę organizatorzy przykładają do realizmu w pokazaniu wszystkich aspektów wojny. Pokazy obejmują też życie osób cywilnych. Rekonstruktorzy muzyką czy pokazami mody z lat czterdziestych przypominają turystom historię i oddają hołd tym, którzy walczyli i ginęli podczas II Wojny Światowej.
Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego z okazji święta lotnictwa morskiego przypadającego na 15 lipca organizuje widowiskowe rekonstrukcje historyczne połączone z pokazami pirotechnicznymi, prezentacją pływającej repliki wodnosamolotu Lublin R XIII oraz zabytkowych pojazdów wojskowych. W tym roku tematem były pierwsze godziny II wojny światowej w Pucku w czasie których zbombardowano siedzibę Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
Co roku na początku września przy Alei Żeromskiego we Władysławowie odbywają się rekonstrukcje Bitwy o Wielką Wieś. W ubiegłym roku w ciągu pięciu dni w imprezie udział wzięło kilkadziesiąt pojazdów różnego rodzaju: czołgi, transportery, samochody terenowe i motocykle oraz blisko 200 rekonstruktorów z różnych stron Polski i z zagranicy. Harmonogram imprezy obejmował rekonstrukcje bitew o Wielką Wieś 1939, Tomaszów Lubelski 1939, Falaise 1944 oraz Wyzwolenie Wybrzeża 1945. Pojazdy paradowały ulicami miasta. Scenariusz do Bitwy o Wielką Wieś został napisany w oparciu o zebrane historie władysławowian, którzy uczestniczyli w walkach zbrojnych w 1939 roku.
Już od 2006 roku na początku sierpnia grupy rekonstrukcyjne przybliżają pasjonatom historii Bitwę pod Świecinem. Naprzeciw siebie stanęły wtedy wojska polskie pod wodzą Piotra Dunina oraz wojska krzyżackie dowodzone przez Fritza von Ravenecka. Inscenizacja bitwy ma przypomnieć punkt zwrotny wojny trzynastoletniej pomiędzy Rzeczpospolitą a Zakonem Krzyżackim, dzięki któremu Pomorze wróciło do Polski. Bitwa odbyła się 17 września 1462 roku i zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich. W tym roku na miejscu można było zwiedzić obóz warowny z II połowy XV wieku. W obozie przybywało około 150 odtwórców historii - po przekroczeniu bramy zwiedzający mogli poczuć prawdziwą atmosferę rycerskiego obozu na chwilę przed bitwą.
Wydaje się, że ten kierunek rozwoju jest słuszny. Zgodnie z przyjętą strategią Ziemi Puckiej powinna powstać oferta turystyczna na wypadek niesprzyjającej plażowaniu pogody i jednocześnie pozwalająca wydłużyć sezon o wiosenne i jesienne miesiące. Korki pojawiające się na drodze Władysławowo - Reda za każdym razem gdy zaczyna padać deszcz mogą świadczyć o tym, że w czasie gorszej pogody turyści szukają atrakcji w trójmieście. Z drugiej strony nasi goście są gotowi płacić za atrakcje, stają się coraz bardziej wymagający, a na urlop wybierają się z dziećmi - oferta edukacyjna może być dla nich kolejnym argumentem przemawiającym za spędzeniem urlopu na Nordzie.
Mikołaj Czuba
LOT Kaszuby Północne
Artykuł ukazał się w gazecie Ziemia Pucka.info nr 98