Trasa wiodąca z Białogóry do Wejherowa to jeden z fragmentów Szlaku Rowerowego Północnych Kaszub. Towarzyszą nam barwne krajobrazy i zróżnicowana nawierzchnia. Całość trasy rowerowej wynosi około 35 km.
Fioletowy
Podróż zaczynamy od Białogóry, która leży nad Morzem Bałtyckim. Jesienią kwitnie tu i pachnie intensywnie wrzos pospolity, który tworzy aleje między sosnami.
Po blisko czterech kilometrach przez las docieramy do Wierzchucina, w którym znajduje się kościół neogotycki z początku XX wieku. W miejscowości można także zobaczyć charakterystyczny, dawny budynek celny. Przypomina on historię I wojny światowej, kiedy miejscowość znajdowała się po stronie niemieckiej i w pobliżu przebiegała granica polsko-niemiecka.
Niebieski
Dalej rowerujemy w kierunku Brzyna, gdzie nacieszyć oko można Jeziorem Żarnowieckim z przystanią żeglarską. Warto także wspomnieć o tym, że jest to miejsce przyjazne wędkarzom.
Kolejnym przystankiem na trasie jest Nadole. Tutaj przeniesiono z Kartoszyna XIX-wieczną zagrodę gburską. Najmniejszy skansen w Polsce jest udostępniony do zwiedzania, usytuowany u stóp jeziora i przystani. Zarządcą jest Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.
Przejeżdżamy po sąsiedzku przez Czymanowo, gdzie od 1983 r. działa największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 716 MW. Obiekt jest na szlaku zabytków hydrotechniki. Górny zbiornik wodny elektrowni ma powierzchnię 122 ha, wybudowany na miejscu dawnej wsi Kolkowo, w której znajdował się przejściowy obóz ewakuacyjny, do którego dotarła część więźniarek KL Stutthof. O dramatycznych wydarzeniach przypomina obelisk wydobyty z dna jeziora. Ulokowany na zachód od elektrowni w kierunku Rybna.
Czerwony
Stamtąd jedziemy dwuśladami do Piaśnicy – miejsca martyrologii. Na terenie 250 ha lasów Puszczy Darzlubskiej znajdują się mogiły ok. 12 000 – 14 000 zamordowanych mężczyzn, kobiet i dzieci. Krwawej zbrodni dokonali niemieccy naziści na początku II wojny światowej.
W 1995 r. ustanowiono tu Sanktuarium Piaśnickie.
Na koniec dojeżdżamy do Wejherowa, duchowej stolicy Kaszub, za sprawą choćby kompleksu 26 kaplic tworzących Kalwarię Wejherowską. Warto tu zajrzeć do pałacu Przebendowskich, a także na rynek miejski.
Tekst i foto: Smerfetki
Białogóra-Wierzchucino-Brzyno-Nadole-Czymanowo-Piaśnica-Wejherowo
Artykuł ukazał się w gazecie Ziemia Pucka.info nr 100