Kontemplacja, miejsce modlitwy i rozwoju duchowego jest możliwe w centrum lasu blisko morza. A to za sprawą specjalnej budowli w postaci drewnianej kapliczki służącej przede wszystkim modlitwie różańcowej. Architektonicznie świetnie wtapia się w krajobraz rezerwatu Widowo. Odkryłam obiekt przez przypadek podczas wyprawy rowerowej nad Bałtyk.
Kapliczka powstała na pamiątkę 90 rocznicy trzeciego objawienia się Matki Bożej z Fatimy pastuszkom (pierwsze objawienie dzieciom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi miało miejsce 13 maja 1917 r., drugie 13 maja 1917, a trzecie i ostatnie 13 lipca 1917 r. w Portugalii koło Fatimy, Matka Boża ukazała się na dębie skalnym przyp. red.). W centralnym miejscu obiektu widzimy figurę Maryi. Wypoczywający w pobliskim obozie harcerze, zespół Promyczki Dobra z Nowego Sącza lub inni goście odwiedzają to miejsce i spędzają czas na modlitwie.
Obiekt znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Widowo na północny-wschód od miejscowości Dębki. Sam rezerwat powstał w 1999 r. i obejmuje 97,10 ha. To leśny obszar, w części północnej jest zespół form wydmowych, natomiast w południowej strefa pradoliny. Ochronie podlegają wały i pagóry wydmowe, wydmy paraboliczne, niecki i rynny deflacyjne, obniżenia międzywydmowe, zespół lasów mieszanych (dąb, sosna), bażynowych borów nadmorskich oraz cenne gatunki roślin. Wśród flory znajdziemy: grupę storczyków: kruszczyk rdzawolistny Epipactis atropurpurea, tajęża jednostronna Goodyera repens, podkolan biały Platantera bifolia; widłaki: jałowcowaly Lycopodium annotinum, goździsty L. clavatum. Inne gatunki roślin chronionych: paprotka zwyczajna Polypodium vulgare, turzyca piaskowa Carex arenaria, pomocnik baldaszkowaty Chimaphila umbellata, naparstnica zwyczajna Digitalis grandiflora.
Na tablicy informacyjnej czytamy: „Znaczące powierzchnie zajmuje tu pomorski kwaśny las brzozowo-dębowy coraz rzadszy na naszym wybrzeżu. Na uwagę zasługują występujące na terenie rezerwatu liczne okazałe stare drzewa.
Jednolity, zwykle sosnowy i jednowiekowy drzewostan lasu brzozowo-bukowego od kilku lat wzbogacony jest dębem, gatunkiem, który sam się nie odnawia. Miejsca podsadzane dębem zostały wygrodzone i zabezpieczone w rezerwacie przed penetracją przez zwierzynę płową oraz turystów. Usuwane są też gatunki drzew obcych dla siedlisk wydmowych, jak świerk.
W rezerwacie przyrody „Widowo” wyznaczone zostały szlaki piesze i rowerowe. Ich przebieg wskazuje mapa. Poruszanie się poza szlakami powoduje niszczenie bardzo wrażliwej na wydeptywanie roślinności wydmowej i płoszenie bytujących tu zwierząt, narusza również przepisy prawne obowiązujące w rezerwacie przyrody.”
Tekst i foto: Barbara Mudlaff
2016-10-30