Bogata historia i atrakcyjna oferta turystyczna charakteryzuje ten wyjątkowy zamek położony w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego nad brzegiem Zatoki Puckiej. Otoczony zabytkowym ogrodem założonym już w XVIII wieku.
W małej wsi Rzucewo możemy się zrelaksować w neogotyckim XIX-wiecznym obiekcie zaprojektowanym przez słynnego niemieckiego architekta Fryderyka Augusta Stülera. Nad wejściem autor umieścił herb fundatorów: rodziny von Below i von Keyserlingk. Ziemie rzucewskie miały różnych właścicieli. W XVI wieku Ernest Wejher zakupił majątek rzucewski od rodziny Bolszewickich i wybudował dwór, który następnie został zniszczony przez Szwedów. Wnuk Ernesta, Jakub Wejher odbudował majątek i przywrócił mu dawny blask. To właśnie wtedy zaczął przybywać tutaj król Polski Jan III Sobieski na polowania i wypoczynek. Jan III Sobieski był też starostą puckim w latach 1678–1696. Dwór zamieszkiwały także rodziny Radziwiłłów i Przebendowskich. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w ręce Państwa Polskiego i mieściła się w nim szkoła, potem rękodzieło „Cepelia”.
Obecny Zamek im. Jana III Sobieskiego został wyremontowany w 1994 roku i służy jako hotel i restauracja do dziś. Goście mogą korzystać z rzymskiej sauny, siłowni czy pobliskiej stajni. Do dyspozycji mają również apartament królewski i pokój w baszcie. Ponadto jest możliwość zorganizowania spotkań rodzinnych lub biznesowych w salach konferencyjnych. Możemy liczyć na odpoczynek obok lasu i brzegu morza, a także podziwiać pozostałości po naszych przodkach znajdujących się w położonej nieopodal Osadzie Łowców Fok. Odkrycia archeologiczne w Rzucewie przyczyniły się do utworzenia nowego terminu - kultura rzucewska, która oznacza zabytki, takie jak zabudowa osad typowa dla plemion rybackich żyjących tu w III wieku p.n.e. oraz ceramika, siekiery kamienne, topory, żarna czy rozcieracze. Udokumentowano tu cywilizację, która trwa nieprzerwanie przez siedem tysięcy lat i jest ewenementem w skali międzynarodowej.
Maciej Gaffke [oprac. red.]
Artykuł ukazał się w gazecie Ziemia Pucka.info nr 97